Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko pokračuje v ofenzivě

Svět

  22:31
TBILISI/MOSKVA - Moskva dnes odmítla nabídku příměří v krvavém rusko-gruzínském sporu o Jižní Osetii a na dvou frontách zahájila mohutnou ofenzívu na gruzínském území. Gruzínští představitelé se obávají, že Kreml chce svrhnout současnou gruzínskou vládu, a začali posilovat obranu gruzínského hlavního města.

Ruští vojáci postupně pronikají na gruzínské území foto: ČTK

Válka v Gruzii

Podle různých zdrojů ruské jednotky obsadily nedaleko separatistické Jižní Osetie gruzínské město Gori, které leží asi 60 kilometrů severozápadně od Tbilisi. Hluboko na gruzínské území pronikli i ruští vojáci z další separatistické oblasti - Abcházie -, kteří získali kontrolu nad vojenskou základnou v západogruzínském městě Senaki.

To, že ruští vojáci operují na gruzínském území, mimo separatistické regiony, potvrdili kromě mnoha svědků i představitelé OSN. Sama Moskva přiznala, že její jednotky obsadily základnu v Senaki, večer se prý ale odtamtud zase stáhly. Zástupce ruského generálního štábu přitom dnes ujišťoval, že ruské jednotky nedostaly příkaz proniknout na gruzínské území

Ruská armáda obsadilo gruzínské město Gori
Podle nových informací gruzínské vlády dnes ruská armáda obsadila i severogruzínské Gori. Rusové však tuto informaci dementovali; stejně odmítali i předchozí zprávy, že jejich letectvo v noci na dnešek bombardovalo území Gruzie, včetně Gori.Situace v Gruzii

Gruzínský prezident Michail Saakašvili dnes v televizi prohlásil, že Rusko okupuje "větší část" gruzínského území. "Ruské jednotky fakticky přeťaly Gruzii vedví," uvedl Saakašvili. Tajemník gruzínské Bezpečnostní rady Alexandr Lomaia obvinil Moskvu, že má v úmyslu svrhnout gruzínskou vládu a okupovat zemi.

Naději na ukončení bojů, kvůli nimž z Gruzie odjíždějí stovky cizinců, včetně desítek Čechů, krátce poskytla zprostředkovatelská mise francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera. Ten v noci na dnešek jednal v Tbilisi se Saakašvilim o plánu EU pro obě strany konfliktu, který zahrnuje respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení nepřátelství a obnovení situace před vypuknutím konfliktu v Jižní Osetii.

Gruzie chce mír, Moskav nikoliv
Gruzínský prezident na klid zbraní přistoupil, Moskva ale příměří odmítla ještě dříve, než Kouchner stihl návrh předložit v Moskvě. "Podle informací od (ruských) mírových sil v Jižní Osetii Gruzie stále využívá vojenské jednotky, a proto se nebudeme tímto dokumentem zabývat," vysvětlil rychlé odmítnutí gruzínské nabídky mluvčí Kremlu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv tvrdil, že většina vojenských operací v proruské Jižní Osetii skončila a že ruské síly mají po čtyřech dnech bojů pod kontrolou její metropoli Cchinvali. Krátce poté Rusové překročili pomyslné hranice obou odštěpeneckých oblastí a začali operovat na gruzínském území.Situace v Gruzii

Rusko-gruzínský konflikt se rozhořel s novou silou i přes stále hlasitější naléhání mezinárodního společenství, aby Moskva k příměří přistoupila a aby obě strany konflikt ukončily. Ke klidu zbraní a respektování svrchovanosti Gruzie dnes Rusko vyzvala skupina sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7), ale i představitelé států Evropské unie a generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Rusko naopak prostřednictvím svého vyslance při NATO iniciovalo zvláštní schůzku zástupců aliance a Ruska, na níž by se mělo jednat o situaci v Gruzii. Téma Jižní Osetie dominovalo komentářům evropského tisku. Například rakouský Die Presse vyslovil obavu, aby se "malá horká válka o Jižní Osetii" nestala "úvodem k nové velké studené válce mezi Ruskem a Západem".

V úterý se podle Kouchnera pokusí v Moskvě diplomatickou misi oživit francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii. Ve středu se budou konfliktem mezi Ruskem a Gruzií zabývat na mimořádném zasedání v Bruselu ministři zahraničí EU.

Češi v Gruzii zůstavají
Evropská komise dnes oznámila, že vyčlenila miliardu eur (24 miliard korun) na humanitární pomoc pro civilisty, kteří byli válkou v Jižní Osetii zasaženi. Pomoc ve výši až pěti milionů korun poskytne také Česko. Česká ambasáda v Tbilisi chystá přepravu skupiny asi 22 Čechů, kteří se potřebují z Gruzie dostat domů. Celkem je prý nyní v zemi 43 českých občanů, někteří ale hodlají zůstat.Situace v Gruzii

Vlivem konfliktu v Jižní Osetii se dnes ruské akcie propadly na téměř dvouleté minimum a oslabil kurz ruského rublu. Po bombardování Gruzie se rovněž zastavila část dodávek ropy přes černomořské přístavy Poti a Batumi, proto ceny ropy začaly opět růst.

Podle posledních informací vstoupily dnes Ruské jednotky do černomořského přístavu Poti. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na gruzínského premiéra.

Autor: