Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gulagy byly vzdělávací instituce plné volnočasových aktivit, míní LGBTQ spolek z univerzity

Gulag (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gulag (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN Spolek homosexuálů, lesbiček a jiných sexuálních menšin z přední londýnské univerzity veřejně tvrdí, že gulagy byly neškodné instituce, kde se vězňům dostalo vzdělání a měli možnost zařadit se do různých volnočasových aktivit. Dle slov skupiny se vězni v gulagu dočkali soucitu a mohli se pravidelně zúčastňovat různých divadelních představení či docházet do knižního klubu.

V bizarních výrocích na Twitteru skupina Goldsmiths LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender, queer) z Londýnské univerzity Goldsmiths označila gulagy jako vzdělávací instituce a rehabilitační zařízení. „Trestní systém byl rehabilitační. Cílem bylo napravit a změnit způsoby zločinců,“ píše skupina na svém twitterovém účtu. S informací přišel britský deník Telegraph.

co je to LGBTQ?

LGBTQ  je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender a queer osoby. Často si kladou za cíl uniknout diskriminaci a špatnému zacházení kvůli jejich sexualitě.

Ve skutečnosti většina historiků souhlasí, že gulag byla brutální síť pracovních táborů používaných Stalinovou sovětskou diktaturou k tomu, aby uvěznily vnitřní oponenty, neboli „nepřátele státu“. Přičemž sovětské archivy ukazují, že v táborech zemřelo přes milion lidí, většinou v důsledku úmyslného hladovění.

Výrokům spolku na Twitteru předcházel příspěvek téže skupiny, ve kterém spolek hrozil svým politickým oponentům ze strany feministek, že by je poslal do gulagu. Aktivisté označují feministky hanlivým názvem TERFS. „Myšlenky TERFS a anti-trans fanoušků doslova ‚zabíjejí‘ a musí být vymazány prostřednictvím reedukace,“ píše skupina mimo jiné ve svém rozsáhlém příspěvku o gulagu.

„Zábava v gulazích“

„Vzdělávací práce byly také prominentním rysem sovětského trestního systému. Pobyt v gulagu zahrnoval pravidelné kurzy, knižní kluby, redakční týmy, sportovní aktivity a divadelní představení,“ brání spolek systém sovětských pracovních táborů.

Bývalý sovětský gulag na Sibiři

Skupina LGBTQ na svém twitterovém účtu uvádí, že CIA rozšiřuje „lži“ o gulazích. „Je toho mnohem víc, ale realita je taková, že nikdo z vás nemá opravdový zájem naučit se něco o gulazích,“ dodává. Heslo „Pracuj dokud nezemřeš!“ je podle LGBTQ lživý mýtus propagovaný CIA. „Trest smrti byl vyhrazen pro nejhorší zločiny,“ míní spolek.

Naproti tomu historici dospěli k závěru, že systém gulagů, který dosáhl svého vrcholu pod vládou Josifa Stalina, byl systém táborů nucených prací, které Stalin využíval k zatčení a odstranění široké škály odsouzených. „Byl to neuvěřitelně brutální systém určený k vyloučení Stalinových nepřátel a terorizování širší populace. Většina vězňů byla nevinná z čehokoli, co bychom považovali za zločin,“ říká historička a autorka knihy Gulag Anne Applebaumová.

Pozastavení skupiny

Studenská unie Londýnské univerzity Goldsmiths pozastavila skupině členství a přestala podporovat její aktivity. „Odsuzujeme odporný obsah příspěvků skupiny na Twitteru a příspěvky jsou v úplné opozici vůči názorům a hodnotám Studentské unie,“ uvedla v prohlášení unie společně s univerzitou. Skupina jednoznačně porušila odborový kodex studentů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.