Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gulagy byly vzdělávací instituce plné volnočasových aktivit, míní LGBTQ spolek z univerzity

Svět

  11:29
LONDÝN - Spolek homosexuálů, lesbiček a jiných sexuálních menšin z přední londýnské univerzity veřejně tvrdí, že gulagy byly neškodné instituce, kde se vězňům dostalo vzdělání a měli možnost zařadit se do různých volnočasových aktivit. Dle slov skupiny se vězni v gulagu dočkali soucitu a mohli se pravidelně zúčastňovat různých divadelních představení či docházet do knižního klubu.
Gulag (ilustrační foto)

Gulag (ilustrační foto) foto: Reprofoto

V bizarních výrocích na Twitteru skupina Goldsmiths LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender, queer) z Londýnské univerzity Goldsmiths označila gulagy jako vzdělávací instituce a rehabilitační zařízení. „Trestní systém byl rehabilitační. Cílem bylo napravit a změnit způsoby zločinců,“ píše skupina na svém twitterovém účtu. S informací přišel britský deník Telegraph.

co je to LGBTQ?

LGBTQ  je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender a queer osoby. Často si kladou za cíl uniknout diskriminaci a špatnému zacházení kvůli jejich sexualitě.

Ve skutečnosti většina historiků souhlasí, že gulag byla brutální síť pracovních táborů používaných Stalinovou sovětskou diktaturou k tomu, aby uvěznily vnitřní oponenty, neboli „nepřátele státu“. Přičemž sovětské archivy ukazují, že v táborech zemřelo přes milion lidí, většinou v důsledku úmyslného hladovění.

Výrokům spolku na Twitteru předcházel příspěvek téže skupiny, ve kterém spolek hrozil svým politickým oponentům ze strany feministek, že by je poslal do gulagu. Aktivisté označují feministky hanlivým názvem TERFS. „Myšlenky TERFS a anti-trans fanoušků doslova ‚zabíjejí‘ a musí být vymazány prostřednictvím reedukace,“ píše skupina mimo jiné ve svém rozsáhlém příspěvku o gulagu.

„Zábava v gulazích“

„Vzdělávací práce byly také prominentním rysem sovětského trestního systému. Pobyt v gulagu zahrnoval pravidelné kurzy, knižní kluby, redakční týmy, sportovní aktivity a divadelní představení,“ brání spolek systém sovětských pracovních táborů.

Bývalý sovětský gulag na Sibiři

Skupina LGBTQ na svém twitterovém účtu uvádí, že CIA rozšiřuje „lži“ o gulazích. „Je toho mnohem víc, ale realita je taková, že nikdo z vás nemá opravdový zájem naučit se něco o gulazích,“ dodává. Heslo „Pracuj dokud nezemřeš!“ je podle LGBTQ lživý mýtus propagovaný CIA. „Trest smrti byl vyhrazen pro nejhorší zločiny,“ míní spolek.

Naproti tomu historici dospěli k závěru, že systém gulagů, který dosáhl svého vrcholu pod vládou Josifa Stalina, byl systém táborů nucených prací, které Stalin využíval k zatčení a odstranění široké škály odsouzených. „Byl to neuvěřitelně brutální systém určený k vyloučení Stalinových nepřátel a terorizování širší populace. Většina vězňů byla nevinná z čehokoli, co bychom považovali za zločin,“ říká historička a autorka knihy Gulag Anne Applebaumová.

Pozastavení skupiny

Studenská unie Londýnské univerzity Goldsmiths pozastavila skupině členství a přestala podporovat její aktivity. „Odsuzujeme odporný obsah příspěvků skupiny na Twitteru a příspěvky jsou v úplné opozici vůči názorům a hodnotám Studentské unie,“ uvedla v prohlášení unie společně s univerzitou. Skupina jednoznačně porušila odborový kodex studentů.