Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havel: Evropská unie je málo odvážná

Svět

  16:45
PRAHA - Bývalý prezident Václav Havel na kritizoval Evropskou unii za to, jak přistupuje k zemím, které porušují lidská práva. Unie by podle Havla měla diskutovat kromě ekonomiky také duchovní dimenzi evropského sjednocování.

Václav Havel foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

"Všiml jsem si, že Evropa má pověst opatrníka," řekl Havel. Havel se domnívá, že hrozí nebezpečí proměny Evropy z vynálezce lidských práv na vynálezce "appeasementu". Evropa totiž podle Havla má stále zodpovědnost za to, jak svět v současnosti vypadá. 

Konference v Senátu se věnovala některým důležitým problémům současné EU. Účastníci diskutovali například o společné zemědělské politice, energetické bezpečnosti kontinentu nebo o ekologické problematice. Hovořili také o euroústavě nebo o koncepci sociálního státu.
Římské smlouvy o založení Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) byly podepsány 25. března 1957.

Současně byla zřízena Evropská investiční banka a vzniklo Evropské parlamentní shromáždění, které tvořili poslanci delegovaní národními zákonodárnými sbory členských zemí obou společenství a Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO), jež vzniklo o šest let dříve.

Od poloviny 80. let se pro všechny tři používalo souhrnné označení Evropské společenství. V listopadu 1993, kdy vstoupila v platnost maastrichtská smlouva, se namísto ES zavedlo označení Evropská unie.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!