Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Takže pánové, kdo byl disident?

Česko

  11:22
Praha - Ve včerejších LN se nynější poslanec KSČM a bachař z éry před rokem 1989 Josef Vondruška hájil, že nešikanoval a nebil disidenty ve vězení. Jejich tvrzení označil za nesmysly. Dnes LN přinášejí jeho názory na Chartu 77 a disidenty.

Josef Vondruška foto: Lidové noviny

LN Pro vás byl tedy Jiří Gruntorád (disident zavřený za své názory, který tvrdí, že ho Vondruška ve věznici Minkovice šikanoval a týral nesmyslnými kázeňskými tresty – pozn. red.) prostě odsouzený zločinec?

 Ne zločinec, byl to prostě občan odsouzený k trestu odnětí svobody.

LN Nebral jste tedy v potaz, že je opravdu nevinný a je zavřený jen za svůj názor?

 Jeho jako nevinného tehdy brali možná jen přátelé z Charty. Celá společnost nějakým způsobem... Musíme si uvědomit, že se jednalo o rok 1976, 1977, 1978, to nevím přesně, že tady taková situace je. V roce 1977 byla Charta a následně na to anticharta, kdy ji podepsala elita národa. A já, řadový tehdy vcelku příslušník aparátu mocenského, který měl určitá pravidla, by šel proti tomu systému? To jsem nemusel podepisovat služební přísahu, mohl jsem dál být zámečníkem a mohl jsem si myslet to či ono.

LN Vy jste tehdy text prohlášení Charty 77 četl a znal? Vy jste snad proti němu něco měl?

 Ne, já jsem se s ním ztotožnil, a tudíž jsem ho podepsal a vstoupil jsem do služeb sboru.



První část rozhovoru s exbachařem: Zde

LN Zřejmě jste se spletl. My se neptali na antichartu, ale na Chartu 77. Četl jste tedy vůbec text Charty 77? Vám se na tom textu něco nelíbilo? Co třeba konkrétně?

 Takhle, já jsem text Charty nečetl. Já jsem to jenom uvedl, že prostě byl vydán, kýmsi byl odmítnut až odsouzen. Jo, já jsem nečetl ani to prohlášení těch umělců (antichartu - pozn. red.).

LN Předpokládáme, že i vzhledem ke své pozici jste ale Chartu 77 odsoudil. Jak jste ji mohl odsuzovat, když jste ani nevěděl, co odsuzujete?

 Ne, já jsem to neodsuzoval, já jsem se k tomu nevyjadřoval. Nikdo to po mně nechtěl.

LN O tehdejších disidentech jste v Haló novinách prohlásil, že to často byli „velmi společensky nebezpeční paraziti“, kteří ani nebyli političtí vězni, ale násilníci či zloději. Můžete nám to vysvětlit?

 Příklad pana Gruntoráda. Ten měl paragraf z první hlavy trestního zákona, ten byl v tomto smyslu čistý. Ale byli tam odsouzení, kteří měli třeba pokus o násilné překročení hranic se zbraní v ruce a třikrát předtím třeba loupežné přepadení. Takže, pánové, kdo byl disident? To, co jsem řekl, jsem ani tak nemyslel na pana Gruntoráda, ale na jiné.

LN A na koho? Václav Havel byl také vězněný disident...

 Ale nepáchal typicky kriminální trestnou činnost, která je postihována ve všech právních státech světa. Krádež není nikde normální. Vysvětlím to takto. Týkalo se to těch, kteří se přihlásili dodatečně jako partyzáni a pak se pro ně dostavovaly Tatry.