Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

76 let od svržení atomové bomby na Hirošimu: zástupci města prosili účastníky olympiády o minutu ticha, MOV odmítl

Hirošima si v pátek připomněla minutou ticha 76 let od svržení americké atomové bomby. Zástupci města prosili, aby minutu ticha drželi i účastníci olympijských her v Tokiu, Mezinárodní olympijský výbor to ale odmítl, napsala agentura DPA.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KH

Ta jedina budova ktera v Hirosime zustala stat byla navrzena ceskych architektem.

0 0
možnosti
Foto

K tomu bych ještě rád poznamenal, že ani dodatečné vlastnictví jaderných zbraní nakonec Sovětům naštěstí nezajistilo dostatečný potenciál, aby si mohli dovolit otevřený vojenský střet se Západem. Navzdory tomu, že na přelomu 70. a 80. let minulého století Sovětský svaz předehnal USA v počtu jaderných zbraní, byl sice teoreticky schopen zničit svět, ale ani v době největší slávy sovětských ozbrojených sil nebyli Sověti (stejně jako následně Rusko) schopni vojensky zvítězit nad Západem.

Právě proto se uchylovali k podpoře pátých kolon, "vývozu revoluce" a vedení válek proti Západu prostřednictvím spřátelených režimů a gerilových hnutí.

1 1
možnosti
Foto

většina lidí, včetně historiků, si dodnes neuvědomuje širší souvislosti Hirošimy a Nagasaki. A to, že svržení dvou atomovek mělo objektivně ještě dalekosáhlejší dopad, než jen bezodkladné ukončení války a záchranu milionů životů (jak amerických, tak japonských), které by si vyžádalo dobývání Japonských ostrovů a boje s japonskými divizemi, ovládajícími v srpnu 1945 ještě Koreu a rozsáhlé oblasti Číny.

Vědomí existence těchto strašných zbraní v rukou Američanů totiž nepochybně zabránilo sovětskému diktátoru Stalinovi v dalším rozšiřování komunistického panství. A to nejen v obsazení jižní Koreje a poloviny Japonska, ale i Iránu , Turecka a Řecka , resp. celého Balkánu a Finska, jak to bylo v plánech Kremlu. (Čínského Lü-šunu [Port Arthuru] a plánů na anexi Mandžuska a Vnitřního Mongolska se Sověti vzdali jen v zájmu udržení maoistické Číny v sovětském bloku.)

S určitou nadsázkou lze tedy říci, že svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki zachránilo Evropu.

K tomu bych ještě rád poznamenal, že ani

1 0
možnosti
Foto

Chytrákům zpochybňujícím podíl Ameriky na výsledcích 2. světové války doporučuji přečíst si aspoň stručný článek ruského autora Stanislava Koroleva: Důležitost americké role v 2. světové válce (http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/06/dulezitost-americke-role-v-2-svetove.html )

1 0
možnosti
Foto

Kremloboti zoufalé hledají, jak by zpochybnili lví podíl anglo-americké koalice na porážce nacismu.

Vrcholem cynismu je, když kremloboti označí bombardování Drážďan, Hirošimy a Nagasaki za válečný zločin.

Z dobových analýz totiž vyplývá, že ještě začátkem r. 1945 předpokládali vojenští analytici, že válka proti Japonsku bude trvat minimálně do poloviny 1946.

A hlavně, do chvíle, kdy Japonsko kapitulovalo pod dojmem hirošimské hrůzy, byly miliony jeho vojáků připraveny bojovat do poslední kapky krve. Japonské divize o síle 7 milionů mužů byly v té době rozmístěny od Koreje a Číny až po jihovýchodní Asii.

Když po jednání v Postupimi předložili státníci vítězných mocností (Velké Británie, Spojených států a Sovětského svazu) Japonsku mírové podmínky, Japonci se vzdát odmítli a na postupimské ultimátum odpověděli slovem "mokusacu", tedy "s jemným opovržením".“

Tehdejší americký prezident Harry Truman byl tak postaven před zásadní dilema. Jednak se i navzdory technické převaze Spojenců dal

1 0
možnosti