Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Migranti přitvrdili. Útočí na Poláky přes plot i klacky s noži, ukázalo video

Svět

  21:14aktualizováno  21:15
Na polsko-běloruské hranici přituhuje. Migranti, kteří se pokoušejí proniknout do Polska, jsou stále agresivnější. Na polské pohraniční hlídky útočí i ostrými zbraněmi. Při několika incidentech utrpěli zranění tři příslušníci polské armády, jednoho z nich odvezla sanitka.

Migranti během úterý zaútočili hned na tři polské pohraničníky, nejvážnější byl ranní útok, při kterém neznámý útočník zranil polského vojáka v Podleském vojvodství na severovýchodě Polska.

Polská armáda na Facebooku uvedla, že na pomoc přivolala záchrannou službu. Vojáka musela odvézt sanitka do nemocnice. Jeho život není v ohrožení. „Rodinu zraněného muže jsme informovali a poskytli jí psychologickou péči a podporu,“ uvedla armáda v prohlášení.

Na několika místech polsko-běloruské hranice došlo k útoku migrantů na polské pohraničníky, tři z nich utrpěli zranění. Migranti použili improvizované zbraně. (28. května)

Skupina asi padesáti migrantů se pokusila násilně překročit hranici a hlídka jim v tom bránila. V ten moment útočník prostrčil přes hraniční plot ruku a bodl vojáka do oblasti žeber. Na videu, které pohraničníci sdíleli, je vidět, jak vojákovi poskytují první pomoc.

Krátce před tímto incidentem byl poblíž kontrolního stanoviště v Bělověži na hranicích s Běloruskem zasažen rozbitou lahví další příslušník pohraniční stráže. Utrpěl zranění v obličeji a byl převezen do nemocnice.

Předtím se poblíž stanoviště pohraniční stráže v Dubicze Cerkiewne pokusila skupina devíti cizinců nelegálně překročit hranice a jeden z nich zranil pohraničníka na ruce. Útok byl proveden klackem s připevněným nožem. Migranti následně pokračovali v útocích na zraněného vojáka i pohraničníka, který mu pomáhal.

Polská pohraniční stráž uvedla, že čelí podobné agresi ze strany migrantů téměř každý den. Od začátku roku zaznamenala asi 13 tisíc pokusů o nelegální přechod. Premiér Donald Tusk nedávno oznámil, že Polsko bude investovat 10 miliard zlotých (2,55 miliardy dolarů) na posílení hranic s Ruskem a Běloruskem.

Polská hranice s Běloruskem je neklidná od doby, kdy přes ni v roce 2021 začali proudit migranti poté, co Minsk, blízký ruský spojenec, otevřel na Blízkém východě cestovní kanceláře nabízející novou neoficiální cestu do západní Evropy. Tento krok podle Evropské unie Bělorusové podnikli, aby vyvolali migrační krizi. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se situace ještě zhoršila.

Polské síly jsou vybaveny zbraněmi s ostrou municí. V minulosti proti migrantům použili i slzný plyn či vodní děla. Migranti se snaží útočit improvizovanými zbraněmi, kamením či klacky.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...