Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Trojice hurikánů slábne. Nebezpečný José míří mimo ostrovy do hloubi Atlantiku

Svět

  20:53
MIAMI - Na rozdíl od živlu Irma, který o víkendu jako hurikán zasáhl jihovýchod Spojených států a v pondělí zeslábl na tropickou bouři, další dva hurikány v oblasti již nepředstavují nebezpečí. Hurikán José se bezpečně vzdaluje od karibských ostrovů do hloubi Atlantiku a hurikán Katia, který o víkendu postihl Mexiko, postupně výrazně zeslábl až na tropickou depresi, tedy ještě slabší jev, než je bouře.

Hurikán Irma vyfocený z vesmíru. foto: Reuters

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se José v pondělí kolem 17:00 SELČ nacházel asi 500 kilometrů severovýchodně od východokaribských ostrovů Turks a Caicos. Směřuje dál na sever rychlostí devíti kilometrů za hodinu. Provází ho stále silný vítr o rychlosti 165 kilometrů v hodině. Už před víkendem se ovšem odklonil od karibských ostrovů a přestal meteorologům dělat starosti.

Hurikán Katia, který vznikl v Mexickém zálivu, rovněž minulý týden vzbuzoval obavy, o to větší, že mířil k území zdevastovanému ničivým zemětřesením. Poté, co dorazil na pevninu, ale prudce zeslábl a v sobotu už byla Katia jen tropickou depresí, jejíž střed se pohyboval kolem tří kilometry za hodinu a kterou provázel vítr o rychlosti kolem 55 kilometrů za hodinu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!