Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ikonický skalní útvar je v troskách. Na Galapágách se zřítil slavný Darwinův oblouk

Svět

  10:04
Patřil mezi věhlasné přírodní památky v Tichém oceánu, teď je slavný Darwinův oblouk v troskách. O jeho propadnutí informovalo ekvádorské ministerstvo životního prostředí.

V blízkosti galapážského Darwinova ostrova se kvůli přirozené erozi zřítila prostřední část populárního Darwinova oblouku. foto: Facebook ekvádorského ministerstva životního prostředí

Útvar je součástí Galapážských ostrovů a vystupuje z moře necelý kilometr od Darwinova ostrova. Právě po významném britské vědci, který na Galapágy zavítal v roce 1835 na výzkumné lodi HMS Beagle, byl skalní most i pojmenován. Z původního obloukovitého tvaru teď však zůstaly pouze dvě samostatné skály.

Darwinův skalní oblouk na Galapágách je kvůli přirozené erozi minulostí.
Darwinův oblouk je součástí Galapážských ostrovů, byl pojmenován podle...

Zkázu způsobila podle ekvádorského ministerstva přirozená eroze. Oblouk je společně s celými Galapágami zapsán na seznamu UNESCO. Ostrovy i turisté tak přišli o velmi zajímavou atrakci, která byla jedním ze symbolů této oblasti.

Témata: Zahraničí (LN)

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...