Írán prozatímně řídí byrokrat a bankéř. Byl oblíbencem prezidenta Raísího, dokáže obcházet západní sankce

Premium

Muhammad Mochbar se stal po tragické smrti Ebráhíma Raísího prozatímním íránským prezidentem. | foto: Profimedia.cz

  17:28
Po tragické smrti Ebráhíma Raísího se až do voleb stal prezidentem Muhammad Mochbar – veřejně nepříliš známý úředník, ale také velmi pilný byrokrat a schopný bankéř. Zajistil třeba i prodej dronů a balistických střel Rusku.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Předčasné prezidentské volby v Íránu se po nedělním pádu vrtulníku s hlavou státu Ebráhímem Raísím na palubě uskuteční 28. června. Podle britské stanice BBC se vláda v Teheránu pokusí využít tragédii ve svůj prospěch a při volbách bude upozorňovat na funkčnost státního aparátu a režimu jako takového. Funkci prezidenta bude do té doby vykonávat dosavadní viceprezident Muhammad Mochbar.

Předčasné volby budou v Íránu na konci června. Lidé uctí památku zesnulého prezidenta

„Při plnění přidělených povinností budu bez jakéhokoli narušení následovat odkaz prezidenta Raísího,“ slíbil 68letý Mochbar bezprostředně po svém pondělním uvedení do nové funkce.

Viceprezidentem Íránu byl sice od roku 2021, přesto jde podle Josefa Krause, bezpečnostního analytika z Masarykovy univerzity specializujícího se na Blízký a Střední východ, o relativně neznámou osobu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.