Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Íránská nákladní loď se stala terčem útoku v Rudém moři, poškodily ji magnetické miny

Lodě íránských revolučních gard. ilustrační snímek

Lodě íránských revolučních gard. ilustrační snímek foto: Reuters

TEHERÁN - Nákladní loď patřící íránským Revolučním gardám se stala terčem útoku v Rudém moři, informovala v úterý televize Al-Arabíja s odkazem na své nejmenované zdroje. Podle nich se útok odehrál, když bylo plavidlo u břehů Eritreje. K zodpovědnosti za útok se nikdo nepřihlásil.
  21:44

Agentura Reuters doplnila, že íránské úřady incident zatím neokomentovaly. Íránská polostátní tisková agentura Tasnim později uvedla, že plavidlo poškodily magnetické miny.

„Plavidlo Írán Saviz je v posledních letech umístěno v Rudém moři, aby poskytovalo podporu íránským komandům vyslaným na komerčních lodích v rámci (protipirátských) doprovodných misí,“ uvedla agentura Tasnim.

Suezem proplula všechna plavidla, která čekala kvůli uvízlé lodi. Bylo jich přes 400

Al-Arabíja v této souvislosti s odvoláním na dřívější informace izraelského vojenského analytika na svém webu napsala, že na íránské ropné tankery útočil v minulosti na různých místech Rudého moře v několika případech Izrael. Zmiňuje rovněž americký list The Wall Street Journal, který nedávno napsal, že Izrael v posledních letech zaútočil na nejméně 12 lodí, které patřily Íránu nebo vezly jeho náklad. Většina z nich směřovala s ropou do Sýrie.

Al-Arabíja zároveň uvedla, že také Írán čelí obviněním z útoků na plavidla v této oblasti. Připomněla například únorovou explozi na izraelské nákladní lodi a prohlášení izraelského ministra obrany Bennyho Gance, podle něhož stál za výbuchem Írán, což Teherán tehdy odmítl. V létě 2019 americká armáda obvinila Írán z explozí na dvou ropných tankerech u strategicky důležitého Hormuzského průlivu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!