Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Suezem proplula všechna plavidla, která čekala kvůli uvízlé lodi. Bylo jich přes 400

Muž s egyptskou vlajkou slaví vyproštění lodi Ever Given. foto: Reuters

Káhira - Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na správu průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí, na což čekalo přes 400 plavidel.
  14:24aktualizováno  15:06

KOVANDA: Blokace Suezského průplavu je varováním pro globální ekonomiku

Šéf správy průplavu Usáma Rabía už ráno oznámil, že dnes očekává proplutí 85 lodí. Z toho 61 plavidel stálo frontu od 23. března, kdy obří kontejnerová loď uvízla napříč průplavem. Až po týdnu se podařilo specialistům s flotilou remorkérů a díky vrcholícímu přílivu dostat 220 000 tun vážící kolos od písčitého břehu. Předtím několik bagrů odstraňovalo tisíce metrů krychlových písku a bláta kolem lodi.

Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodlouží zhruba o dva týdny a také notně prodraží, nemluvě o zpoždění dodávek.

Krize v Suezu postihla i český Ravak. Kvůli ‚zaseknutému‘ kontejneru se řada zakázek zpozdí

Zatím není jasné, co přesně nehodu způsobilo. Správa kanálu příčiny vyšetřuje. Rabía v pátek egyptské televizi řekl, že „vyšetřování postupuje dobře a potrvá ještě dva dny, pak budou oznámeny jeho výsledky“, uvedl deník The Guardian. K nehodě zřejmě přispělo počasí, v době, kdy loď uvízla, byl v oblasti silný vítr.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 000 lodí.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...