Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Íránský jaderný program lze vyřešit vojensky, tvrdí Izrael

Svět

  16:09
JERUZALÉM/TEHERÁN - Spojené státy očekávají íránskou odpověď na nabídky týkající se rozhovorů o íránském jaderném programu do podzimu. Na dnešním jednání v Jeruzalémě to řekl americký ministr obrany Robert Gates. Jeho izraelský protějšek Ehud Barak zopakoval izraelské stanovisko o tom, že Izrael nepřestává vylučovat vojenské řešení sporu o íránský nukleární program.

Benjamin Netanjahu a Robert Gates foto: ČTK

Ačkoli úřad premiéra Benjamina Netanjahua po schůzce mezi Netanjahuem a Gatesem vydal prohlášení, že se jednalo ve velmi dobré atmosféře, sdělovací prostředky hovoří o přetrvávajícím nesouladu v otázce případného útoku na Írán.

"Myslíme si, že nelze vyloučit žádné řešení. Doporučujeme ostatním zemím, aby zaujaly stejné stanovisko, ale nemůžeme nikomu nic vnucovat," řekl Barak.

Americký prezident Barack Obama chce Írán získat k přímému dialogu ve sporu o obohacování uranu, kterého se Teherán odmítá vzdát. Íránští politici už záležitost považují za uzavřenou.

Izrael žádal od USA, aby nabídku na dialog časově vymezily, a Obama pak po setkání s Netanjahuem v květnu řekl, že by rád slyšel íránskou odpověď do konce roku.

Gates dnes hovořil o podzimu. "Myslím, že prezident určitě předpokládá nebo doufá, že dostane nějakou odpověď na podzim, možná v době konání Valného shromáždění OSN," řekl Gates. Pravidelná zasedání VS OSN začínají v září.

Netanjahu Gatese obeznámil s tím, za jak vážnou hrozbu Izrael íránské jaderné ambice považuje, a rovněž s tím, že je třeba využít všechny dostupné prostředky k tomu, aby bylo Íránu zabráněno vyrobit jadernou zbraň.

"Shodujeme se v tom, jak negativní dopad by mělo jaderné vyzbrojení Íránu," řekl Gates, který pak odcestoval do Ammánu k jednání s jordánským králem Abdalláhem.

Írán chce, aby  se hlavic vzdal Izrael

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová minulý týden znepokojila Izraelce, když hovořila o možnosti rozšířit americká obranná opatření na spojence v Perském zálivu a chránit je tak před íránskou jadernou hrozbou.

V Izraeli si to někteří vyložili jako smíření USA s tím, že Írán bude mít jadernou zbraň.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškaví dnes v Teheránu řekl, že USA nemají zapotřebí rozšiřovat "obranný deštník", ale že postačí, když přinutí Izrael "zbavit se 200 jaderných hlavic".

Izrael oficiálně nepřiznává, že vlastní jaderné zbraně, ale předpokládá se, že má 200 hlavic. Írán popírá jaderné zbrojení, ale často poukazuje na to, že zatímco izraelský jaderný arzenál nikomu nevadí, v Íránu je nepřijatelný.

Spolu s Gatesem je v oblasti zvláštní americký vyslanec George Mitchell a od úterka také poradce pro otázky národní bezpečnosti James Jones.

Gates dnes v Káhiře hovořil o normalizaci arabsko-izraelských vztahů, což má vzejít s postupných jednání. Hovořil s egyptským prezidentem Husním Mubaraekm i se šéfem Ligy arabských států Amrem Músou.

Ten prohlásil, že arabské země budou o normalizaci hovořit, až Izrael zastaví budování osad na západním břehu Jordánu. Totéž zřejmě Gates uslyší při dnešním setkání s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem.

USA chtějí Izrael přimět zastavit osadnické aktivity, což je příčinou současného napětí mezi Izraelem a USA. Izraelská armáda dnes vydala zprávu, z níž vyplývá, že v osadách žije přes 300.000 Židů a že se tam počet obyvatel zvýšil od ledna o 2,3 procenta. Izrael hájí právo na budování v osadách právě tím, že musí zajistit bydlení pro přibývající osadníky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!