Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

Izrael zaútočil na budovu íránského konzulátu v syrském hlavním městě Damašku, uvedla v neděli podle agentury Reuters íránská oficiální média. (1. dubna 2024) foto: Reuters

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na předměstí Damašku, sdělil agentuře Reuters bezpečnostní zdroj z aliance podporující syrskou vládu. Podle syrských státních médií úder zranil osm vojáků, doplnila agentura.
  7:13

Syrská státní média o úderu bezprostředně neinformovala. Izraelský list The Jerusalem Post s odvoláním na další izraelská média napsal, že v Damašku bylo ve čtvrtek večer slyšet několik explozí. Izraelská armáda agentuře Reuters sdělila, že zprávy zahraničních médií nekomentuje.

Zdroj Reuters řekl, že zasažená budova se nachází jižně od mauzolea sajjidy Zajnab, kde působí bojovníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh a íránské síly. Podle zdroje však zasažený objekt nebyl spravován Hizballáhem ani Íránem.

Izrael většinou podobné zprávy nekomentuje, v minulosti ale uvedl, že v Sýrii se zaměřuje na Íránem podporované milice. Úder na íránský konzulát v Damašku, při němž 1. dubna zemřelo 16 lidí včetně íránských důstojníků a který zřejmě provedla izraelská armáda, vedl k bezprecedentnímu útoku Íránu na Izrael. Tento útok v noci z 13. na 14. dubna se navzdory rozsahu obešel bez obětí, většinu íránských střel odrazila izraelská protiraketová obrana či spojenci Izraele.

Autoři: ,