Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak se řekne polsky dron? Dozvíte se u obří jámy dolu Turów, jedno slovo nestačí

Kdo si libuje v gymnaziálním či přitroublém humoru, možná si vzpomene na vtipy ve stylu: Jak se polsky řekne ventilátor? Odpovědí je sáhodlouhé sousloví zakončené – ve fonetickém přepisu – slovy jako „generator fryšnego lufta“. Jenže se s tím můžeme setkat i v realitě, a to i dnes. Stačí si udělat výlet na česko-sasko-polské pomezí, k nesmírné jámě hnědouhelného dolu Turów kousíček za českou hranicí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Víte co je "kaktus pochodowy"?

0 0
možnosti

Neschopnost přejímat cizí slova, která vystihují jedním slovem pojmenování věcí nebo činnosti, jsou projevem nacionalismu!

0 0
možnosti

Je smutné, že v Oldřichově na hranicích, kde by mohlo krásně projet auto dokonce na dvou místech z jedné země do druhé, kdy tato vesnička je prakticky velmi srostlá v jednu na druhé straně potoka, který dělá státní hranici, je stále nemožné. Uprostřed asfaltu je třeba dán betonový kvádr, v době šengenu. Jedna ulice je zároveň státní hranicí, kdy po levé straně jsou domky v Polsku, po druhé straně je Česko. Přesto se Poláci do svých domů musí dostávat jinou cestou než touto silničkou, která je na konečné zatarasená roštím ač by se jinak dala krásně překročit autem, neboť i na polské straně vede hned navazující asfaltová silnice. Oldřichov na hranici nemá ani svůj kostel, vždy se chodilo do toho do té polské části vesnice, které se říká Kopačov a leží v Lužici, dnes ve Slezsku, v Polsku. Autem je to sem výlem z Prahy nikoli za 150 minut, ale za 85 minut. Lze toho pak vidět mnohem více.

0 0
možnosti