Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci IS bez propagandy? Džihádistický ‚Batmobil‘, chaos, útěk i nešika Abú Hadžar

Svět

  1:19
MOSUL/PRAHA - Ty záběry občas vypadají jak z válečné komedie. Unikátní video zachytilo bitvu z pohledu bojovníků Islámského státu. Došlo k ní v březnu na severu Iráku, asi 50 km od Mosulu. Radikální islamista, který přestřelku s kurdskými pešmergy kamerou na helmě natočil, později zemřel.

Jakýsi ‚Batmobil! bojovníků IS. foto: Repro Vice News

Jejich akce zblízka většinou máte šanci vidět jen v efektně a profesionálně sestříhaných propagandistických záběrech Islámského státu. Jak ale vypadá denní realita džihádistických bojovníků? To spíše ukazuje video, které ve středu zveřejnil Vice News. Serveru se povedlo sehnat nahrávku z kamery umístěné na helmě jednoho z džihádistů.

Video začíná chválením Alláha a řečmi o ráji, kterými se skupina ozbrojenců loučí se sebevražedným bojovníkem. Ten pak odjíží podivným, podomácku vylepšeným automobilem, který ze všeho nejvíc připomíná Batmanův „Batmobil“.

Skupinka s ‚kameramanem‘ Abú Ridhwanem pak nasedá do jiného improvizovaného bojového vozidla a vyráží na místo, kde jsou kurdské ozbrojené milice - pešmergové. Ze zápraží jednoho domu jim kyne místní a přeje jim, aby je Bůh přijal. Za neustálého chválení Alláha tři bojovníci na korbě auta dojedou na jakousi planinu. Okolo nich jsou vidět další podivná bojová vozidla.

Když dojde na boj, ukazuje se, že muž vepředu s kulometem - Abú Hadžar - je nešika. Ostatní dva džihádisté ho neustále okřikují. „Nééé. Abú Hadžare! Dávej si pozor! Vystřelené nábojnice nás zasahují,“ rozčiluje se Abú Abdulláh. Jenže ani on není bezchybný. Když se mezi chválením Boha rozhodne vypálit raketu z RPG, komentují to ostatní slovy: „Dobrá práce, ale nás si osmažil taky.“

Mezi chaosem při hledání dalších raket se Abú Abdulláh skloní pod Abú Hadžara. Ten se však rozhodne opět střílet a horké nábojnice spolubojovníka zasypou. „Co to s tebou je?“ křičí pak na něj. Následuje snaha o vypuštění jakýchsi granátů, které se snaží Abú Abdulláh marně podpálit Zippo zapalovačem. To se daří ale až kameramanovi.

Když vozidlo džihádistů zasáhne raketa pešmergů, rozhodnou se tři bojovníci korbu opustit. Řidič vozidla Chattáb je podle nich mrtvý. „Vypadněte, ale nechoďte daleko. Rychle, rychle. Kde mám zbraň?“

Ozbrojenci IS se pak rozhodnou z bojiště utéct. Jeden z nich je vidět, jak se v zákrytu zasaženého vozidla kutálí po zemi. Abú Ridhwan, na jehož helmě je kamera, pak křičí, že je zasažen a snaží se také odkutálet pryč. Tím video končí.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...