Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Italská policie zadržela několik lidí. Měli plánovat útoky nebo se přidávat k IS

Blízký východ

  13:40
ŘÍM - Italská policie zadržela několik podezřelých, kteří údajně plánovali útoky proti některým cílům v zemi. Oznámil to ve čtvrtek ministr vnitra Angelino Alfano. Milánská policie již dříve informovala, že na severu Itálie podnikla „rozsáhlou protiteroristickou operaci“ s cílem zabránit dvěma lidem opustit zemi a připojit se k islamistům v Sýrii a Iráku.

Ilustrační foto: Italská policie. foto: Shutterstock

Zadržení měli „velmi odporné záměry vůči naší zemi“ a nejspíš zvažovali útoky, uvedl Alfano v rozhovoru s televizní stanicí Canale 5. Podle agentury AP byli zadrženi čtyři lidé, italská agentura ANSA hovoří o šesti. Byl mezi nimi i pár islamistických extremistů, kteří chtěli se svými dětmi (dva a čtyři roky) odjet do oblasti Blízkého východu a připojit se k radikálům. Pár pocházel ze severoitalské provincie Lecco. Policisté rovněž vydali příkaz k zatčení ještě druhého páru s malými dětmi, který se připojil k Islámskému státu již loni.

Bojovníci IS bez propagandy? Džihádistický ‚Batmobil‘, chaos, útěk i nešika Abú Hadžar

Dalším zadrženým je třiadvacetiletý marocký občan z provincie Varese rovněž na severu země. Podle italské prokuratury měl blíže neurčený bojovník Islámského státu nařídit jednomu ze zadržených, aby provedl útoky v Římě.

Vyšetřovatelé zachytili komunikaci mezi oběma muži, řekl ve čtvrtek novinářům milánský státní zástupce Maurizio Romanelli. „Zvláštní důraz v ní byl kladen právě na město Řím,“ dodal Romanelli. Nic prý ale nenasvědčovalo tomu, že by útoky bezprostředně hrozily.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...