Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řím povede tvář protestního hnutí. ‚Pálí to a bolí,‘ stýská si vládní strana

Svět

  11:11
ŘÍM - Italská vládní Demokratická strana (PD) premiéra Mattea Renziho utrpěla v neděli drtivou porážku ve druhém kole místních voleb. Prohrála kromě jiného v Římě a Turíně, kde radnice povedou kandidátky Hnutí pěti hvězd.

Vítězné tažení protestního Hnutí pěti hvězd. Novou starostkou Říma bude jeho tvář, právnička Virginia Raggiová. foto: Reuters

Agentura AFP v pondělí napsala, že po sečtení všech hlasů v Římě zvítězila ziskem 67 procent hlasů sedmatřicetiletá právnička Virginia Raggiová, její stranická kolegyně Chiara Appendinová překvapila v Turíně ziskem téměř 55 procenta hlasů. Reggiová bude vůbec první ženou v čele římské radnice.

Jak napsala agentura Reuters, útěchou pro PD může být fakt, že se udržela u moci ve finančním centru Itálie Miláně a rovněž v Bologni. Matteo Orfini z PD v rozhovoru s listem La Stampa přiznal, že pro jeho stranu jde o „bolestnou“ porážku. „Přijít o Řím a Turín pálí, bolí to,“ řekl.

„S námi přichází nová doba. Budeme se snažit obnovit v městských institucích právo a transparentnost,“ řekla Raggiová.

Vítězné tažení protestního Hnutí pěti hvězd. Novou starostkou Říma bude jeho...
Vítězné tažení protestního Hnutí pěti hvězd. Novou starostkou Říma bude jeho...

Volební triumf a premiér v úzkých

PD v noci v prohlášení porážku uznala. Vítězství Raggiové se považuje za triumf o to více, že její soupeř Roberto Giachetti z PD nezískal ani polovinu hlasů jako Raggiová - volilo ho 32,85 procenta lidí, Raggiovou 67,15 procenta.

Ještě větší úspěch slaví jednatřicetiletá ekonomka Appendinová, která ve druhém kole dokázala překonat desetiprocentní rozdíl z prvního kola a bývalého ministra spravedlnosti Piera Fassina z PD v Turíně porazila ziskem 54,56 procenta hlasů.

Kandidát PD Giuseppe Sala vyhrál v Miláně ziskem 51,7 procent hlasů nad kandidátem pravice Stefanem Parisim.

Trapný skandál v Itálii. Mafie lovila hlasy pro Hnutí 5 hvězd

Orfini prohlásil, že výsledky svědčí o tom, že se Hnutí pěti hvězd spojilo proti PD s pravicovými stranami. PD svolala kvůli volnímu výsledku na pátek své vedení.

Renzi je v úřadu od roku 2014 a slíbil tehdy oživení, jehož ale nedosáhl. Země se potýká s ekonomickou stagnací a také četnými korupčními skandály. Renzi vsadil svou politickou budoucnost na říjnové referendum o ústavní reformě. Cílem je zajistit Itálii stabilitu a chránit ji před rychlým střídáním vlád. Renzi řekl, že odstoupí, pokud lidé reformu v referendu nepřijmou. Po prvním kolem místních voleb tvrdil, že tento výsledek s referendem nesouvisí a nijak ho neovlivní.

Komentátor Massimo Franco pod druhém kole napsal, že PD teď může těžko popřít význam volebního výsledku a že Renziho postavení ve straně bude oslabeno.

Hnutí pěti hvězd

Hnutí pěti hvězd založil před sedmi lety komik Beppe Grillo a místní volby z této strany podle Reuters činí favorita parlamentních voleb v roce 2018. Sedmašedesátiletý Grillo se z politické první linie stáhl a přenechal prostor mladým tvářím, které podle Reuters hnutí dodaly umírněnější podobu a dokázaly oslovit více voličů. Hlavním tématem hnutí je boj proti korupci. K původnímu protestnímu programu připojilo otázky, na něž lidé slyší - podporu chudým, zpřísnění trestů za správní a daňové podvody, privatizace stáních podniků a snížení daní malým podnikům.

Druhé kolo místních voleb se konalo ve 126 městech, v nichž v prvním kole nezískal nikdo z kandidátů nadpoloviční většinu. Z více než osmi milionů voličů přišlo k urnám 50,5 procenta, v prvním kole volilo 60 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!