Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jako nová Thatcherová, zní z ODS. Fiala vidí v úspěšné vůdkyni italské pravice spojenkyni

Lídryni pravicové strany Georgii Meloniové k vítězství v italských volbách na sociálních sítích gratuloval premiér Petr Fiala i poslanec Alexand Vondra (ODS). foto: Twitter @AlexandrVondra

S gratulacemi vítězce italských voleb Giorgii Meloniové a její straně Bratři Itálie (FdI) většina evropských lídrů v pondělí šetřila. Až na českého premiéra Petra Fialu (ODS), který s blahopřáním nečekal a hned ráno Meloniové, kterou její odpůrci i celá evropská levice označují za političku s neofašistickými kořeny, poslal vřelou zdravici.
  20:25

„Těším se na budoucí spolupráci v evropské politice a ve frakci ECR,“ napsal šéf českého kabinetu na Twitteru. Zařadil se tak po bok vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penové, polského premiéra Mateusze Morawieckého, maďarského premiéra Viktora Orbána a představitelů krajně pravicových stran, jako je Alternativa pro Německo či španělské hnutí Vox.

Obavy, které k hodnocení italského politického směřování opatrnější evropští politici sdílejí, přitom česká ODS vyvrací, čímž se jasně staví ke konzervativním a krajně pravicovým kruhům Evropy. S Meloniovou pojí ODS i stejná frakce v Evropském parlamentu, společně sedí v uskupení Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterému předsedá právě Meloniová. Otěže mimochodem převzala po bardovi občanských demokratů Janu Zahradilovi.

„Jsme členem stejné politické rodiny, evropskou politiku tedy vidíme stejně. V citlivých sociálně-kulturních otázkách jsme pro co největší autonomii národních států, tyto citlivé oblasti nemohou být diktovány EU,“ sdělil serveru Lidovky.cz europoslanec Zahradil, který na svém twitterovém účtu hned v pondělí ráno označil Meloniovou za novou hvězdu. Neváhal přidat fotografii, na níž je šéfka italské pravice v živém hovoru s českým premiérem.

„Nová naděje“

V podobném duchu se pro Lidovky.cz vyjádřil i místopředseda ODS a rovněž europoslanec frakce ECR Alexandr Vondra. „Z výsledků mám radost. Giorgia Meloniová potvrdila mé očekávání. Je to nová naděje evropské pravicové politiky, připomíná mi trochu Margaret Thatcherovou,“ uvedl Vondra s tím, že nálepky extremistky, které jí někdy dává levicový tisk v Evropě, jsou hloupé.

„Ano, přitvrdí k migraci, ale to je v pořádku. Nebude prosazovat eurofederalismus, ale to je taky dobře. Je sociálně konzervativní, což vítám,“ doplnil a zdůraznil, že Meloniová nepůjde na ruku ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, což sama několikrát před volbami podtrhla. „Je ideové blízká britským konzervativcům a americkým republikánům. A taky ODS. Dobře se nám spolupracuje,“ uzavřel Vondra.

Zbytek české politické scény, zejména ostatních stran vládní koalice, však nadšení občanských demokratů z výsledků italských voleb nesdílí. Politika Meloniové, která je pro posílení přirozené rodiny, není fanynkou LGBT hnutí ani genderové ideologie, naprosto kontrastuje zejména se směry, které razí Piráti.

„Dobrá zpráva je, že od sesazení Mussoliniho vydržela průměrná italská vláda zhruba 13 měsíců. Špatná zpráva je, že tuto vládu sestavují lidé, kteří z Mussoliniho myšlenek v podstatě vycházejí,“ řekl serveru Lidovky.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Politolog: Životnost italských vlád naznačuje, že Meloniová nevydrží dlouho. Co od ní očekává?

Meloniové někdejší protievropská rétorika zase nelahodí uším TOP 09. „Není v českém zajmu, aby v rámci Evropské unie sílila populistická scéna, která dává přednost líbivým řečem před odpovědnými řešeními,“ řekla serveru Lidovky.cz šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.

Předseda senátního zahraničního výboru a kandidát na prezidenta Pavel Fischer zase připomněl výroky Meloniové, že zákony členských zemí mají přednost před společnými pravidly. Zároveň Fischer doufá, že Itálie pod novou taktovkou bude nadále těsně spolupracovat v rámci Severoatlantické aliance v situaci, kdy Rusko zavleklo válku zpět na evropský kontinent.

Evropa zůstane ostražitá

O poznání opatrnější než český premiér je v hodnocení Meloniové Francie, Německo i Brusel. Francouzská premiérka Elisabeth Borneová jen uvedla, že nechce komentovat demokratickou volbu italského lidu. „V Evropě máme určité hodnoty a samozřejmě budeme ostražití,“ řekla s odkazem na lidská práva a přístup k potratům.

Německá spolková vláda výsledek voleb okomentovala rovněž vyhýbavě. Kancléř Olaf Scholz podle svého mluvčího jen řekl, že předpokládá, že Itálie zůstane proevropskou zemí.

Ódy na Meloniovou nezněly v pondělí ani v evropských institucích v Bruselu. Mluvčí unijní exekutivy suše uvedl, že Evropská unie respektuje výsledky demokratického hlasování italských voličů.

„Komise a její předsedkyně spolupracují s vládami, které vzejdou z voleb v zemích Evropské unie. Ani tentokrát tomu nebude jinak,“ prohlásil mluvčí Eric Mamer. Brusel podle něj doufá v konstruktivní spolupráci; vyjádřit se k ní podrobněji nicméně odmítl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!