Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Japonsko si připomíná 10 let od ničivého zemětřesení a tsunami, při kterém zemřelo přes 18 tisíc lidí

ilustrační snímek foto: Reuters

Fukušima (Japonsko) - Japonsko si ve čtvrtek minutou ticha připomnělo oběti zemětřesení a cunami, jež před deseti lety zasáhly zemi a při kterých zemřelo více než 18 tisíc lidí. Vlna mimo jiné způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Premiér země Jošihide Suga dnes uvedl, že je stále nesnesitelné představit si pocity těch, kteří ztratili své blízké. Císař Naruhito vyjádřil rodinám obětí soustrast a připomněl, že problémy s obnovou postižených oblastí přetrvávají.
  9:50

Princ William v Japonsku navštívil a uctil místa zničená cunami

„Je nesnesitelné, pokud myslím na pocity všech těch, kteří přišli o své milované a přátele,“ pronesl Suga na obřadu, kterého se zúčastnil také japonský císař. Ministerský předseda podle agentury Reuters také zdůraznil, že Japonsko nikdy nesmí zapomenout, co se při tomto přírodním neštěstí naučilo. O nutnosti poučit se hovořil rovněž císař asijské země, která leží v oblasti, kde jsou zemětřesení poměrně častá.

Japonsko si ve čtvrtek minutou ticha připomnělo oběti zemětřesení a cunami, jež...
Vlna mimo jiné způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Účastníci pietní ceremonie měli na obličejích roušky a udržovali rozestupy, podotkla agentura Reuters. Aby zabránili šíření koronaviru, nezpívali ani společně hymnu. Lidé po celé zemi si oběti neštěstí připomněli také tichými modlitbami, píše Reuters. „I když uplynulo deset let, rány v srdci zůstávají,“ svěřil se agentuře Kjódó jednaosmdesátiletý muž, zatímco hladil jméno svého vnuka na památníku připomínající oběti zemětřesení a cunami ve městě Išinomaki.

Mohutné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011, uvrhlo zemi do největší krize od druhé světové války. Otřesy půdy vyvolaly místy až několikametrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží. Podle statistik zemřelo 15 899 lidí a 2529 je evidováno jako pohřešovaných. Zraněno bylo 6157 osob. Přírodní katastrofa mimo jiné zničila na 130 tisíc budov, další milion budov poškodila. Podle agentury AP muselo domovy opustit skoro půl milionu lidí. Vláda podle agentury Kjódó dosud utratila na obnovu postiženého regionu více než 277 miliard dolarů (skoro šest bilionů korun).

Cunami rovněž poškodila jadernou elektrárnu Fukušima. Ve třech jejích reaktorech následně došlo k explozím a požárům. Úřady po havárii uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace z elektrárny.

Indonésie bojuje s ničivým zemětřesení. Pět lidí zemřelo, úřady varovaly před vlnou cunami

Silnice, železniční tratě a další klíčovou infrastrukturu se v postižené oblasti povětšinou podařilo obnovit, v přímořských městech v prefekturách Iwate a Mijagi však podle AP zůstává řada prázdných míst.

Deset let po neštěstí se více než 40 tisíc lidí stále ještě nemohlo vrátit domů, nejvíce z nich pochází z prefektury Fukušima, kde jsou některé oblasti kvůli radiaci stále nepřístupné, uvedla AP. Úřady nepotvrdily žádné úmrtí způsobené přímo ozářením. Obnovu ve Fukušimě však podle AP zpomalují dopady radiace a do některých oblastí blízko jaderné elektrárny stále není možný vstup.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...