18. června 2019 16:39, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení. Varování před cunami bylo odvoláno

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

TOKIO Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou vlnou cunami pro severozápadní pobřeží ostrova bylo o něco později odvoláno. Místní jaderná elektrárna preventivně vypnula reaktory, informovala agentura Reuters. Otřesy nezpůsobily závažnější škody a nejsou hlášeny ani oběti na životech.

Japonská meteorologická služba uvedla, že ohnisko zemětřesení se nacházelo pod mořskou hladinou v hloubce deseti kilometrů, několik desítek kilometrů od pobřežního města Sakata v prefektuře Jamagata.

Úřady odvolaly varování před vlnou cunami, která podle původních zpráv mohla dosáhnout výšky až jednoho metru. V prefekturách Jamagata a Niigata bylo zaznamenáno mírné zvýšení vodní hladiny, podle úřadů ale nezpůsobilo větší škody, oznámila agentura Kjódó.

Jaderná elektrárna Kašivazaki-Kariva, ležící na pobřeží v oblasti zemětřesení, problémy nehlásí. Všech jejích sedm reaktorů bylo ale preventivně vyřazeno z provozu.

Domácnosti i šinkanzeny byly bez proudu

V Jamagatě a Niigatě podle agentury Kjódó postihly výpadky dodávek elektrické energie asi 10 000 domácností, v oblasti byly rovněž zastaveny rychlovlaky šinkanzen.

Vládní tajemník Jošihide Suga uvedl, že kabinet vytvořil zvláštní tým, který má za úkol získat přehled o možných zraněných a škodách na majetku. Podle něj však zatím nejsou žádné významnější škody hlášeny. Podle televize NHK utrpěl ve městě Murakami v důsledku otřesů lehčí zranění starší muž.

Japonsko je kvůli poloze na tektonických zlomech jednou z nejčastěji zasažených zemí z hlediska zemětřesení a vln cunami. V březnu 2011 zasáhl severovýchodní pobřeží mohutný otřes o síle devíti stupňů. Následná vlna cunami si vyžádala 18 000 lidských životů a způsobila jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.