Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Japonský miliardář hledá osm lidí, které vezme na let k Měsíci. Stačí splnit dvě kritéria

Svět

  7:32
Tokio/Rehovot (Izrael) - Japonský miliardář Jusaku Maezawa hledá osm spolucestujících, které s sebou vezme na let kolem Měsíce plánovaný na rok 2023. Informoval o tom ve středu server BBC.

Jusaku Maezawa. foto: Twitter/Yusaku Maezawa (MZ)Reprofoto

První vesmírný turista bude Japonec. Miliardář Maezawa poletí s Muskovou SpaceX

Zájemci se mají hlásit na stránkách dearmoon.earth. Pětačtyřicetiletý výstřední boháč Maezawa před rokem zrušil svůj „inzerát“ na výběr dívky, s níž chtěl k Měsíci letět. Potenciálních partnerek se mu tehdy ozvalo skoro 30 000. V roce 2018 zas tvrdil, že s sebou k Měsíci vezme šest až osm umělců.

Japonský miliardář Jusaku Maezawa.
Japonský miliardář Maezawa se podívá do vesmíru jako první turista.

„Chci lidi z různých prostředí, aby se ke mně připojili,“ oznámil Maezawa v úterý na Twitteru. „Koupil jsem všechna místa, takže to bude soukromý let,“ dodal s tím, že cestu platí, takže ti, kdo s ním poletí, to budou mít zdarma. Kolik peněz za cestu zaplatí, dosud zveřejněno nebylo.

Chcete se podívat do vesmíru? Japonský miliardář hledá dámský doprovod na cestu k Měsíci

Uchazeči musí podle BBC splnit dvě kritéria: měli by „pokročit v jakékoli činnosti, která nějakým způsobem pomáhá ostatním“ a měli by být „ochotní podporovat další členy posádky“.

Movitý Japonec se v roce 2018 přihlásil jako první vesmírný turista, který se vydá k Měsíci kosmickou lodí společnosti SpaceX amerického podnikatele Elona Muska. Na oběžnou dráhu Měsíce se cestující této lodi podívají jako první lidé od roku 1972, kdy Spojené státy skončily s vesmírným programem Apollo.

‚Mým sledujícím rozdám dohromady 208 milionů korun.‘ Japonský miliardář připravil sociální experiment

Bývalý bubeník punkové kapely Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let v hudebním průmyslu. V roce 2004 založil internetový obchod s oblečením Zozotown.

Autor: