Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Jednání evropského parlamentu je ‚malicherná pomsta,‘ zlobí se šéf maďarské diplomacie

Svět

  15:52
BUDAPEŠŤ - Doporučení Evropského parlamentu, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie, je „malicherná pomsta“ od politiků podporujících imigraci. Podle agentur tak na středeční rozhodnutí EP reagoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí. foto: Česká pozice

Šéf maďarské diplomacie rovněž řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí EP postavit. Podle Szijjártóa nebyli do hlasování započítány hlasy europoslanců, kteří se zdrželi, a to výsledek hlasování ovlivnilo.

„Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu nebylo nic jiného než malicherná pomsta vůči Maďarsku od politiků podporujících imigraci,“ řekl novinářům Szijjártó po zasedání vlády v Budapešti. „Rozhodnutí bylo uděláno podvodným způsobem a v rozporu s příslušnými pravidly evropských smluv,“ dodal. Podle něj v souladu s unijními pravidly by abstence měly být počítány jako hlasy „proti“.

„Je to (rozhodnutí EP) jasný důkaz toho, že politici podporující migraci mají (v EP) masivní většinu. Věděli jsme to, ale dnešek byl důkazem, že politici pro migraci jsou ve většině i v Evropské lidové straně,“ prohlásil šéf maďarské diplomacie.

Podle zveřejněných údajů pro doporučení zahájit řízení vůči Maďarsku ve středu hlasovalo 448 poslanců EP, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. K jeho přijetí přitom byly třeba hlasy alespoň dvou třetin přítomných poslanců, které dohromady musí představovat absolutní většinu v europarlamentu, tedy nejméně 376 hlasů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!