Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalifornii pustoší přes 1400 požárů

Svět

  21:56
SACRAMENTO - V severní Kalifornii, kterou pustoší více než 1400 požárů, i nadále panuje nejvyšší stupeň ohrožení. Hasičům se stále nedaří dosáhnout v boji s živlem významnějšího pokroku. Informovala o tom agentura AP. Přílišným nadějím nepřeje ani předpověď počasí, podle níž budou srážky v nadcházejících týdnech spíše výjimečné.

Oblast severní Kalifornie, kterou zasáhly požáry foto: ČTK

Dva velké lesní požáry nyní nejvíce ohrožují oblast mezi městy Sacramento a Reno v pohoří Sierra Nevada, kde sežehly asi 160 kilometrů dlouhý pás země. V této oblasti muselo být evakuováno městečko Gold Rush.

Situace se začíná pomalu lepšit kolem přímořského střediska Big Sur, kde plameny dosud spálily asi 160 kilometrů čtverečních půdy a porostu. Podle mluvčího kalifornských záchranářů Gregoryho Renicka plameny dosud celkem sežehly více než 1420 čtverečních kilometrů a zničily padesátku budov.

Předpověď počasí navíc počítá v příštích týdnech s ještě větším suchem a vedry. K "ohnivému létu" nyní přispívají i nižší srážky a vyschlá vegetace. Lesníci už varovali, že by mohlo trvat týdny až měsíce, než se plameny podaří plně dostat pod kontrolu.

Prezident George Bush o víkendu nařídil federálním agenturám pomoci kalifornským hasičům. Místní představitelé tvrdí, že prohlášení nestačí a že zapotřebí jsou hlavně federální peníze na pokrytí mimořádných výdajů na hašení lesních požárů.
Autoři: ,