25. července 2008 21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi uvízli kvůli požáru na Rhodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Řečtí obyvatelé se snaží uhasit ohně, které momentálně postihují jejich zemi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řečtí obyvatelé se snaží uhasit ohně, které momentálně postihují jejich zemi | foto: ČTK

PRAHA Čeští turisté kvůli požárům uvízli na jihu řeckého ostrova Rhodos. Místní úřady vzhledem k ohňům, které se v Řecku v uplynulých dnech rozhořely i na jiných místech, zakázaly přepravu mezi jihem ostrova a jeho severní částí, kde je letiště. Ve večerních hodinách se CK Fischer podařilo najít alternativní cestu, asi 60 turistů se tak mohlo vydat na letiště a ještě dnes večer by měli odletět domů.

Kolem 200 turistů, kteří dnes na Rhodos naopak přiletěli a které požáry uvěznily na severu ostrova, tam zatím zůstává a do svých hotelů se pravděpodobně přesune v sobotu.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nemají turisté, kteří uvízli v Řecku, nárok na kompenzaci či odškodnění od cestovní kanceláře. "Cestovní kancelář se může odpovědnosti za škodu způsobenou klientům tím, že nezajistila služby podle platné cestovní smlouvy, zprostit v případě, že tuto škodu nezavinila ona ani jiní dodavatelé služeb a škoda byla způsobena neodvratitelnou událostí, které nemohlo být zabráněno ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat," uvedl.

Uvozovky dolníObydlené zóny nejsou ohroženy, ale jsme znepokojeni předpovědí silného větru.Uvozovky horní

CK ale musí těchto případech poskytnout klientovi v nesnázích rychlou pomoc v rámci svých možností. Vlnám lesních požárů čelí Řecko každoročně. Na ostrov Rhodos v Egejském moři každou sezonu směřuje nespočet zahraničních návštěvníků včetně českých. Ostrov Rhodos má v nabídce například také cestovní kancelář Čedok či specialista na Řecko Greece Tours.

"Obydlené zóny nejsou ohroženy, ale jsme znepokojeni předpovědí silného větru," uvedl podle agentury AP mluvčí hasičů, jimž na ostrově pomáhá v boji proti živlu zejména ve střední a jižní části ostrova stovka vojáků. Přesto se oheň dnes přiblížil na pouhých 50 metrů k obci Laerma.

Hasičům se zde k večeru podařilo dostat živel pod kontrolu.  Další požáry zuří v jižním Řecku, kde musela být uzavřena hlavní dálnice spojující Atény s přístavem Patras na západě. Mezi oběma městy byla přerušena i železniční doprava. Z bezpečnostních důvodů zde byly evakuovány dva kempy.

Podle Okamury je Řecko čtvrtou nejpopulárnější českou dovolenkovou destinací, kterou ročně navštíví 315.000 českých turistů. Na Rhodu by jich teď mělo být kolem 3000.
ČTK
  • 5Diskuse
Najdete na Lidovky.cz