Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Azbest už není v kurzu, kanadské město si chce proto změnit jméno. To nynější prý odrazuje investory

Pohled na kanadské město Asbestos. foto: Volné dílo: Denisn72; Wikimedia

Montreal (Kanada) - Kanadské město Asbestos chce v příštím roce změnit své jméno. To nynější totiž podle místní radnice odrazuje investory a brzdí ekonomický rozvoj. Město, které leží v provincii Quebec, asi 130 kilometrů východně od Montrealu, za svůj název vděčí azbestu, který se kdysi využíval jako ohnivzdorný materiál. Později se ale zjistilo, že je karcinogenní.
  7:26

Zhruba sedmitisícový Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se v jeho okolí těžil chryzotil, jedna z forem azbestu. V roce 2011 se ale poslední důl uzavřel.

Bývalý důl u kanadského města Asbestos.
Pohled na kanadské město Asbestos.

Po debatě, která se v Asbestosu vedla téměř rok, se místní rozhodli, že příští rok název města změní. Podle radnice totiž název města fungoval „jako brzda úsilí o rozvoj hospodářských vztahů v cizině“.

Nové jméno město vybere radnice po debatě s místní obyvateli. Zohlednit hodlá historii oblasti, ve které se město rozkládá.

Azbest, který má vynikající izolační vlastnosti a je ohnivzdorný, byl často používán na stavbách, dokud se nezjistilo, že je rakovinotvorný. V řadě zemí světa je jeho užívání zakázáno. Kanada jeho výrobu, využívání, vývoz a dovoz zakázala teprve loni. 

Autor: