Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza katastrofy lodě Estonia znovu ožívá. Objevily se nové důkazy, možná šlo o srážku s ponorkou

Svět

  22:24
Tallinn - Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.

Momentka z havárie trajektu Estonia. foto: ČTK

Ruská válečná loď se v dánských vodách srazila s nákladním plavidlem. K nehodě došlo poblíž mostu přes úžinu Öresund

Trajekt s 803 cestujícími a 186 členy posádky se potopil na rozbouřeném Baltském moři v noci na 28. září 1994. Podle oficiální zprávy se tak stalo poté, co trajektu kvůli nedostatečné údržbě odpadl přední příklop a voda se přes otevřenou příď dostala na palubu s auty. Nicméně televizní dokument odvysílaný k pondělnímu 26. výročí neštěstí ukázal, že ve vraku lodi na pravé straně trupu lodi je čtyřmetrová díra.

Švédská loď zachraňuje přeživší z havárie trajektu Estonia.
Svíčky u památniku katastrofy lodě MS Estonia v Tallinnu.

„Estonsko, Finsko a Švédsko se dohodly, že ověří nové informace z dokumentu,“ uvedli ministři zahraničí těchto tří zemí ve společném, v pondělí zveřejněném prohlášení.

V důsledku televizního dokumentu někteří přeživší a příbuzní obětí lodní katastrofy žádají nové nezávislé vyšetřování ztroskotání trajektu. Objevily se také nové spekulace ohledně příčiny nehody.

Existence „díry v trupu byla přes léta odmítána,“ řekl Kent Härstedt, který nehodu přežil a který býval poslancem švédského parlamentu. „To, co se dnes objevilo, vyvolává další otázky - proč nebyla ta díra zahrnuta do oficiálního vyšetřování?“ ptal se na tiskové konferenci.

Bývalý prokurátor Margus Kurm v pondělí ve veřejnoprávní společnosti ERR řekl, že trajekt mohl ztroskotat v důsledku srážky s ponorkou. Kurm byl šéfem výboru, který příčiny neštěstí zkoumal v letech 2005 až 2009.

Autor: