Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde je umění za půl miliardy dolarů z loupeže století? Ani na smrtelné posteli to nechce mafián říct

Svět

  5:00
BOSTON/PRAHA - Vermeer, tři Rembrandtové a dalších devět uměleckých děl jsou i po více než čtvrtstoletí neznámo kde. Tento příběh se odehrál už v roce 1990, přesto však agenti FBI i policisté tápou. Je stále záhadou, kdo byla dvojice, která v Bostonu vykradla muzeum a odcizila umění za půl miliardy dolarů (v přepočtu přes 12 miliard korun).

Jan Vermeer : Koncert (1664–1666) má odhadovanou cenu 200 milionů dolarů, v přepočtu téměř pět miliard korun. foto: wikimedia.org

Je mu 80 let a podle všeho mu už nezbývá moc času. Robert Gentile, bostonský gangster a muž podezřelý z toho, že ví o největší krádeži umění v amerických dějinách, přesto zřejmě na smrtelné posteli nepromluví.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Bouře na moři (1633)

Gentile je v současnosti ve vazbě za to, že prodal nabitou zbraň usvědčenému vrahovi . Tenhle případ podle gansterova advokáta slouží úřadům jen k nátlaku, aby jeho klient promluvil o loupeži v bostonském Muzeu Isabelly Stewart Gardnerové z roku 1990.

Advokát Ryan McGuigan řekl agentuře Reuters, že Gentileho navštívil minulý týden ve vězení v Jižní Karolině. Stalo se tak poté, co ho federální úřady pověřily sdělit manželce a synovi, aby se připravili na možnost, že Gentile brzy zemře.

Édouard Manet: Chez Tortoni (1878–1880)
Edgar Degas: La Sortie de Pesage

„Řekl jsem mu, že pokud byl někdy čas podělit se o informace, které ještě nikdy nikomu neřekl, tak že ten čas je nyní,“ popsal advokát návštěvu u Gentileho. McGuigan věří, že pokud by se jeho klient rozhodl mluvit o ukradeném umění, úřady by mu dovolily navštívit svou rodinu v Connectitu a rozloučit se.

„Gentile mi odpověděl: Jo, jenže nejsou žádné obrazy,“ líčil McGuigan. „Jeho příběh se za šest let, co ho zastupuji, nezměnil.“ Mluvčí federální prokuratury se odmítl k případu vyjádřit, další informace nemůže říct ani McGuigan, dokud bude jeho klient za mřížemi.

Gentile měl být už před měsícem souzen za prodej zbraně, ale jeho selhávající zdraví proces znemožnilo. V minulosti vždy tvrdil, že nemá s loupeží století nic společného. Jenže muž známý v podsvětí pod přezdívkou „Bobby the Cook - něco jako Bobby kuchař“ byl FBI potají nahrán, jak říká, že má přístup k nejméně dvěma obrazům. Když FBI v roce 2012 prohledávala jeho dům, našla důkladně ukrytý rukou psaný seznam ukradených děl s jejich poznamenanou hodnotou a policejní uniformy.

Nákresy podezřelých

Právě v přestrojení za policisty dvojice lupičů v noci na neděli 18. března 1990 před půl druhou zazvonila na strážného u zadního vchodu muzea. Policisté tvrdili, že s ním musí mluvit a poté, co je pustil dovnitř, strážného spoutali. Když přišel z obchůzky druhý strážce, spoutali i jeho. Strážce pak připoutali ve sklepě a zalepili jim ústa.

Z muzea poté zmizelo 13 uměleckých děl, včetně obrazu Koncert od Jana Vermeera (cena okolo 200 milionů dolarů), tří obrazů od Rembrandta, čtyř od Edgara Degase, jednoho od Édouarda Maneta a jednoho od Govaerta Flincka. Žádný z 13 předmětů nebyl nikdy nalezen.

Nikdo nebyl ze zločinu ani oficiálně obviněn, přestože kromě FBI se do pátrání zapojilo mnoho policejních sborů z celého světa. FBI má za to, že šlo o akci spojenou s bostonskou mafií a že oba lupiči jsou už mrtví. Jedním z lupičů mohl být Italoameričan Robert Donati, jeden z členů bostonské mafie (tzv. Rodiny Patriarca). Toho kdosi 21. září 1991 unesl. Jeho tělo bylo o tři dny později nalezeno v kufru jeho auta, pomlácené, 20x pobodané a s podříznutým krkem.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Dáma a muž v černém (1633)

Sbírka byla zřejmě nabídnuta k prodeji na začátku nového tisíciletí ve Filadelfii. Údajně silné důkazy však ukazují, že právě Gentile ví, kde skončila, či k ní má dokonce přístup. Že tomu tak bylo, údajně potvrdilo FBI několik svědků. Minulý rok podstoupil Gentile test na detektoru lži, kde prohlásil, že nic bližšího o krádeži a lupu neví. Experti test na detektoru vyhodnotili tak, že šance, že mluví Gentile pravdu, je 0,1%.

Bostonské muzeum si krádež připomíná každý den, protože kvůli podmínce v poslední vůli původní majitelky umění se s její sbírkou nesmí hýbat. Loupež tak jasně návštěvníkům připomínají prázdné rámy. Muzeum nabízí za informace vedoucí k nalezení 13 ukradených děl odměnu ve výši pět milionů dolarů.

Prázdný rám po Rembrandtovo obrazu v Isabella Stewart Gardner Museum