Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

Obyvatelé Jižní Koreje sledují zprávy o odpálení raket z KLDR. (30. května 2024) foto: AP

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého doletu. Uletěly zhruba 350 kilometrů a dopadly do Japonského moře, mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska, uvedla agentura Reuters.
  8:02

Incident podle agentur potvrdily i japonská vláda a japonská pobřežní stráž. Japonská veřejnoprávní stanice NHK s odvoláním na několik představitelů ministerstva obrany uvedla, že rakety zřejmě dopadly mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.

To následně podle Reuters potvrdil i japonský premiér Fumio Kišida a dodal, že po incidentu nejsou hlášeny žádné škody. Jeho země nicméně podle něj vznesla proti KLDR ostrý protest s odvoláním na rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Napětí na Korejském poloostrově v posledních měsících stoupá s tím, jak se stupňuje tempo jak severokorejských testů zbraňových systémů, tak společných vojenských cvičení Jižní Koreje se Spojenými státy a Japonskem v reakci na ně, poznamenala agentura AP. Podobných testů raket s doletem kolem 350 kilometrů KLDR vyslaných nad Japonské moře uskutečnila v posledních dvou měsíc několik.

Na začátku tohoto týdne Severní Korea ze svého západního pobřeží vypustila raketu nesoucí špionážní družici, která ale krátce po startu zmizela z radarů a selhala. KLDR neúspěch rakety potvrdila. V reakci na snahu o vypuštění satelitu uspořádalo jihokorejské letectvo cvičení, kterého se zúčastnilo asi 20 stíhacích letounů.

První vojenskou družici se KLDR podařilo vyslat na oběžnou dráhu loni v listopadu.

27. května 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!