Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolik stojí bezpečí Francie? Vláda dá na boj s terorem 400 milionů eur

Svět

  13:00
PAŘÍŽ - Francouzská vláda vyčlení 400 milionů eur (11 miliard korun) na bezpečnostní opatření, která přijímá po nedávných atentátech v Paříži. Informoval o tom francouzský raník Les Echos. Před soud budou v úterý předvedeny čtyři z 12 osob zatčených minulý týden ve Francii v souvislosti s atentáty.

Francouzský prezident François Hollande. foto: Reuters

Mluvčí vlády Stéphane Le Foll řekl ráno v televizi, že kabinet bude při zavedení nových bezpečnostních opatření respektovat rozpočtový rámec. Vláda má o svých krocích informovat veřejnost ve středu. Podle médií by mohla vzhledem k novým bezpečnostním požadavkům začít čerpat z osmi miliard eur určených pro jednotlivá ministerstva a zmrazených začátkem roku jako rezerva pro mimořádné situace.

Francouzská policie před redakcí týdeníku, kde maskovaní útočníci zastřelili...

Deník Le Figaro napsal, že rozpočet ministerstva vnitra se oproti loňsku navýší o 86 milionů eur na více než 18 miliard eur. Policie požaduje další vybavení a zbraně k zásahům proti teroristům.

Údajní komplicové před soudem

Před vyšetřovacím soudcem v úterý stanou čtyři muži ve věku od 22 do 28 let, protože je policie podezírá z toho, že pomohli jednomu ze tří atentátníků Amedymu Coulibalymu obstarat zbraně a auta. Prokurátor François Molins oznámil, že čtveřice bude předvedena před soudce zabývajícího se vyšetřováním teroristické činnosti.

Francouzské sdělovací prostředky spekulují, že Coulibaly i další dva teroristé bratři Kouachiové museli mít vzhledem ke své vybavenosti komplice. Policie se snaží vypátrat, kdo poskytl zbraně a do jaké míry byl obeznámen s plánem útoků. Coulibaly měl u sebe dvě pistole, dva samopaly a výbušniny. V jeho skrýši v Gentilly pak našli policisté další arzenál a vybavení - čtyři pistole, revolver, náboje, telefony, bomby se slzným plynem, dalekohled, ochrannou vestu i houkačku.

K TÉMATU:

Trojice, kterou 9. ledna policisté zlikvidovali, od 7. do 9. ledna pozabíjela 17 lidí. Zatím není objasněno, kdo na internet umístil po Coulibalyho smrti video, na němž se atentátník k činu přihlásil. Neobjasněná je i střelba na běžce ve Fontenay-aux-Roses těsně předtím, než Coulibaly zastřelil 8. ledna policistku. Spekulovalo se o tom, že běžec mohl být zkušebním terčem. Ve Francii koncem minulého týdne zatkli 12 lidí, čtyři ženy a osm mužů. Tři ženy propustili o víkendu, devíti ostatním v pondělí prodloužili vazbu. Pět z těchto osob bylo propuštěno v noci na dnešek.

Amedy Coulibaly s knihami a samopalem.

Policie rovněž zjistila, že lidé z okolí tří atentátníků před útoky ve dvou vlnách odjeli z Francie a zamířili do Sýrie. Osoby napojené na Coulibalyho odjely přes Madrid. Jde o jeho partnerku Hayat Boumeddieneovou a bratry Belhoucineovy, kteří ženu doprovodili. Všichni jsou nyní v Sýrii. Přes Turecko a Bulharsko se pak snažili do Sýrie dostat lidé z okruhu Kouachiů. Bulharsko zadrželo začátkem ledna Francouze Fritze-Jolyho Joachina haitského původu, který chtěl odjet s tříletým synem. Tribunál v Bobighny ho obvinil z pokusu o únos dítěte. Cheikhoua Diakhabyho s partnerkou a jejich dítětem zadrželi 2. ledna v Turecku na základě evropského zatykače vydaného pařížským soudcem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!