Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Konec spekulací? Požár na ruské ponorce měl zavinit lithiový akumulátor, v plavidle byl zabudován nově

Svět

  13:10
PETROHRAD - Požár na supertajné jaderné ponorce Lošarik zavinila nejspíš nová technologie v ruském námořnictvu - lithiový akumulátor, který byl do ponorky zabudován nedávno. Uvedl to ve středu petrohradský server Fontanka. Dříve média spekulovala o úniku vodíku z akumulátorů jako příčině výbuchu a požáru, který si minulý týden vyžádal životy 14 námořníků.

Video ruské televize RU-RTR ukazuje záchranu posádky z mini ponorky v Barentsově moři. foto: ČTK/AP

Požár na ruské jaderné ponorce mohl způsobit globální katastrofu, zaznělo na pohřbu námořníků

To, že výbuch v akumulátorovém úseku, způsobilo náhlé přehřátí akumulátoru, který následně vybuchl, podle ruského serveru tvrdilo pět na sobě nezávislých - a nejmenovaných - zdrojů. V okamžiku exploze se Lošarik zrovna připojoval ke svému nosiči, větší jaderné ponorce zvláštního určení Orenburg. Přeživším členům posádky se podařilo odpojit jaderný reaktor a evakuovat se na Orenburg. V obavě z dalších výbuchů byl Lošarik zaplaven vodou a odtažen do Severomorsku.

Plavidlo je přísně utajované. Ruské ministerstvo obrany informovalo o smrti 14 námořníků až den po požáru. S třídenním zpožděním ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že plavidlo mělo jaderný pohon. Další podrobnosti dodnes nebyly zveřejněny. 

Archivní snímek z roku 2005 ukazuje ruskou záchrannou mini ponorku AS-34...
A mourner touches a photograph at the grave of Captain third rank Vladimir...

Podle zdroje z velení ruského námořnictva je ponorka vybavena kromě jaderného i elektrickým pohonem, který se využívá při přesném manévrování, například během připojování se k nosiči, mateřské ponorce. Zdrojem energie jsou akumulátory - a ty běžné olověné s elektrolytem v Lošariku nahradily lithiové baterie. Při připojení k nosiči došlo ke zkratu, baterie se bleskově přehřála, vybuchla a vzplála. Li-ionové baterie při tom mají tendence k opakovanému vznícení a je problém je uhasit.

Na sobotním pohřbu 14 námořníků zaznělo, že „za cenu svého života zachránili životy svých druhů, zachránili plavidlo a zabránili katastrofě globálního rozsahu“.

Reaktor nebyl poškozen

Námořníci z Lošariku byli pohřbeni na petrohradském hřbitově vedle členů posádky jaderné ponorky Kursk, která se potopila při námořním cvičení v roce 2000. Při tehdejším neštěstí přišlo o život všech 118 námořníků, kteří byli na palubě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že požár vypukl v akumulátorové sekci a v určité míře se rozšířil. V plavidle byl podle jeho slov jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen.

Putin minulý víkend posmrtně udělil nejvyšší ruské vyznamenání, titul Hrdina Ruska, čtyřem námořníkům, zbývajícím deseti udělil jiná vysoká vyznamenání. Uvedl také, že na palubě byla elitní posádka složená z důstojníků, z nichž dva už dříve obdrželi titul Hrdiny Ruska.

Čtyři námořní důstojníci a civilní specialista, kteří požár přežili, byli mezitím podle serveru RBK propuštěni z nemocnice v Severomorsku.

Autor: