3. července 2019 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ponorka, na které zemřelo 14 lidí, byla navržena na přeřezávání internetových kabelů, píší v Rusku

Video ruské televize RU-RTR ukazuje záchranu posádky z mini ponorky v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Video ruské televize RU-RTR ukazuje záchranu posádky z mini ponorky v... | foto: ČTK/AP

MOSKVA Ruský batyskaf, na jehož palubě v úterý zemřelo při požáru 14 lidí, byl podle ruských médií navržen na přeřezávání podmořských internetových kabelů. Ponorka je nyní na základně v Severomorsku v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Kreml už dříve ve středu uvedl, že některé informace včetně upřesnění typu ponorky jsou státním tajemstvím.

Prezident Vladimir Putin kvůli katastrofě zrušil účast na akci na podporu turistiky a místo toho se setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Podle agentury TASS mu nařídil, aby odletěl do Severomorsku a aby na místě zajistil zevrubné vyšetření příčin požáru a také poskytnutí pomoci pozůstalým. „Po návratu mi osobně podejte hlášení,“ nařídil Putin. Prezidentův mluvčí ve středu uvedl, že některé informace o nehodě jsou státním tajemstvím. 

O mnoho sdílnější ve středu nebyl ani ministr obrany Sergej Šojgu, který na Putinův příkaz kvůli vyšetřování události přijel do Severomorsku. Uvedl, že oheň vypukl na vědeckovýzkumném hlubinném aparátu ruské vojenské námořní flotily při plánovaném výzkumu v ruských teritoriálních vodách Barentsova moře. „Zemřelo 14 členů posádky. Ostatní se podařilo zachránit,“ řekl, aniž počet zachráněných upřesnil. 

Podmořskými kabely prochází emaily i miliardy dolarů

Lidé na palubě podle něj byli „jedineční vojenští specialisté - vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří prováděli důležitý výzkum týkající se zemské hydrosféry“.

Archivní snímek z roku 2005 ukazuje ruskou záchrannou mini ponorku AS-34...

Ruský tisk přišel i s informací o údajné funkci ponorky. Podle agentury RBK a deníku Novaja Gazeta se mělo jednat o plavidlo typu AS-12 s nukleárním pohonem, která byla navržena na přeřezávání podmořských kabelů. Ty udržují v chodu internet po celém světě. Obě ruská média však citují anonymní zdroje. 

Ponorka typu AS-12 se poprvé objevila v roce 2003, ale její konkrétní výbava byla a stále do velké míry je předmětem dohadů. Ruská vláda totiž kolem ní dělala velké tajnosti, píše mimo jiné server Business Insider s odkazem na rádio Svobodná Evropa. V roce 2012 se ponorka například podílela na průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Podle tehdejších oficiálních prohlášení sesbírala vzorky z hloubky 2500 metrů. Běžné ponorky se přitom dokážou ponořit jen do hloubky 600 metrů.

Američtí i další západní experti dlouhodobě varují, že se Rusové pohybují kolem optických kabelů, kterými denně prochází miliony emailů, textových i jiných zpráv a biliony dolarů z mezinárodních transakcí. 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!