Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní protiimigrantská Wildersova strana asi vstoupí do EP

Zprávy z EU

  21:31
BRUSEL - Nizozemská protiimigrantská Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse s největší pravděpodobností vstoupí do Evropského parlamentu. Podle jednoho z volebních odhadů, který zveřejnila nizozemská média, získala v dnešních volbách do EP zhruba 14,8 procenta hlasů.

Geert Wilders u volební urny foto: AFP

Pokud se odhad výsledků naplní, Wildersova strana by získala čtyři europoslanecká křesla z celkových 25, které má Nizozemsko přidělené. V rámci země by přitom obsadila druhé místo za křesťanskodemokratickou CDA současného premiéra Jana Petera Balkenendeho, která podle prvního odhadu získala 20,3 procenta odevzdaných hlasů. Koaliční Strana práce (PvdA) by získala 13,4 procenta hlasů a patřilo by jí třetí místo.

Proti předpokladům k volebním urnám přišel poměrně vysoký počet voličů. Podle odhadu institutu Synovate, který zveřejnila veřejnoprávní televize NOS a prováděla na základě průzkumů u volebních místností, se voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo zhruba 40 procenta registrovaných voličů. To je podobné číslo jako při posledních volbách do EP v roce 2004.

Takto velký úspěch Wilderse je nicméně překvapením, přestože se čekalo, že strana posílí. Ve volbách před pěti lety PVV získala jen zhruba tři procenta hlasů. Pětačtyřicetiletý poslanec nizozemského parlamentu je přitom za hranicemi Nizozemska známý především svým kontroverzním filmem o koránu Fitna (Rozvrat), kvůli němuž má v současnosti problémy.

Před nedávnem jej totiž začala stíhat policie kvůli údajnému podněcování k násilí a k diskriminaci. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá na příští rok, navíc po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě.

Autor: