Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kritizovaný biskup přiletěl do Anglie

Svět

  16:00
LONDÝN - Biskup Richard Williamson, který byl v minulých dnech kritizován kvůli popírání rozsahu nacistického vyvražďování Židů, přiletěl dnes z Argentiny do Velké Británie. Argentina, kde žije od roku 2003, minulý týden vyzvala biskupa k opuštění země.

Biskup Richard Williamson foto: AFP

Osmašedesátiletý člen ortodoxního Kněžského bratrstva sv. Pia X. vyšel v doprovodu policistů z letiště oděn v sutaně. K přítomným novinářům nepromluvil. Působil prý klidně a usmíval se. Z letiště Williamson odjel neznámo kam a jeho další osud je dosud také zahalen tajemstvím.

Jeho budoucnost nyní závisí na něm samém a na biskupovi Bernardu Fellaym, který je v čele bratrstva, řekl Christian Bouchacourt, který řídí činnost bratrstva v Latinské Americe, kde Williamson v posledních letech působil.

"Nejprve si musí odpočinout... Myslím, že vše se nyní odehraje v tichosti, uvnitř rodiny," dodal Bouchacourt. Argentinské ministerstvo vnitra ve čtvrtek oznámilo, že vyzvalo Williamsona, aby opustil Argentinu. Biskup dostal na odjezd deset dní, pak mu hrozilo zatčení a vyhoštění.

Postup argentinských úřadů uvítaly židovské organizace v čele se Světovým židovským kongresem (WJC). Williamson v lednu v interview pro švédskou televizi popřel existenci plynových komor v koncentračních táborech a řekl, že tam zahynulo nanejvýš 300.000 Židů.

Shodou okolností krátce po interview zrušil papež Benedikt XVI. rozhodnutí svého předchůdce Jana Pavla II. vyobcovat krajního tradicionalistu Williamsona z církve.

Papežovo rozhodnutí vyvolalo ostrou kritiku na adresu Vatikánu. Papežův úřad biskupa vyzval, aby své výroky odvolal, ten ale řekl, že tak učiní, až když mu budou předloženy důkazy, že se mýlí.
Autor: