Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Volné cestování? Castro chce upustit páru v papiňáku, říká expert

Svět

  20:40
HAVANA - Kubánská vláda svým občanům zruší povolení k výjezdu do ciziny. Od ledna tak Kubáncům bude stačit jen cestovní pas. Podle Karla Kouby z Univerzity v Hradci Králové však nejde o uvolňování poměrů. Spíše naopak. "Ďábel se skrývá v detailu," míní odborník na kubánský režim.

Kubánský prezident Raúl Castro hovoří s venezuelským protějškem Hugo Chávezem foto: Reuters

Lidovky.cz: Kolik Kubánců vůbec vlastní cestovní doklad?
Můžou si o pas normálně zažádat a ten jim bude s většími či menšími byrokratickými komplikacemi vydán. To ale ještě neznamená, že mohou vycestovat. Jeden příklad za všechny: Známá opoziční novinářka Yoani Sánchezová má sice pas plný víz, ale za hranice se nedostane.

Čtěte také:

Lidovky.cz: Od ledna ale odpadne žádost o výjezd, jejíž vyřizování bylo většinou zdlouhavé...
Reformy Raúla Castra mají jediný cíl: upevnit režim. Na Kubě se kromě těch ekonomických odehrávají také změny týkající se vztahu k opozici nebo různým nezávislým iniciativám a z jejich úhlu pohledu se režim za Raúla Castra, tedy od roku 2008, upevnil. A zrušení povolení k výjezdu bude stejný případ. I v historii najdeme řadu podobných případů. Nejznámější je takzvaný Marielský exodus z roku 1980, kdy z přístavu Mariel kousek od Havany odjelo více než 100 tisíc Kubánců. Pak se ale pomyslná stavidla opět zavřela. Další případ je z poloviny 90. let, kdy se Havana dohodla se Spojenými státy, že tam řada Kubánců mohla emigrovat. Nyní jde o další fázi, kdy komunistický režim umožní vyjet řadě osob, kteří jsou nespokojeni, a tak sníží tlak ve společnosti a domácí kritiku. Podle mě se v budoucnosti žádosti o povolení zase zavedou.

Lidovky.cz: Zpráva o tom, že Kubánci budou moci cestovat, je tedy zkreslená?
Zprávu bych interpretoval velmi opatrně. Od poloviny ledna se sice zruší povinnost žádat o výjezd do zahraničí, ale ďábel bude určitě skrytý v detailu. Nedovedu si představit, že by režim umožnil výjezd opozičním aktivistům a veřejným kritikům režimu. Určitě bude existovat nějaký další byrokratický nástroj, který jim to znemožní. Stejně tak se vláda bude bát toho, aby jim prchla technická inteligence, do které investovala. To je sorta velmi frustrovaných lidí, protože platy ve státním sektoru jsou velmi nízké. Chtějí pryč ze země, i když to nemusí být žádní opozičníci.

Kubánský prezident Raúl Castro se svým bratrem Fidelem.

Lidovky.cz: A komu tedy režim otevře možnost vycestovat?
V současnosti nejvíce odjíždějí prověření lidé. A ti se často vrací. Z historické zkušenosti nadobro utíkali lidé nespokojení s ekonomickou situací. Musíme si také uvědomit, že Raúlovy reformy vedly k obrovskému propadu životní úrovně mnoha lidí. Statisíce lidí ve státním sektoru přišly o práci, kterou měli zaručenou až do konce života. Teď žádné kvalitní zaměstnání nemají a v nově vznikajícím soukromém sektoru, který je spojený s turismem, se nedokáží uplatnit. Tito lidé mají velkou motivaci ostrov opustit.

Lidovky.cz: Chce tedy Castro cíleně dostat ze země nespokojence?
Ano. Jak se říká, chce upustit trochu páry v papiňáku, aby se mohl dál udržet u moci.

Kubánský prezident Raúl Castro

Lidovky.cz: Jak se díváte na spekulace, že podobně promyšleně nechal Castro odstranit i vůdce opozice Oswalda Payáa?
Dosud vše skutečně nasvědčuje tomu, že se jednalo o tragickou nehodu způsobenou řidičem vozidla. Zatím nejsou žádné důkazy o tom, že by za tragédií stála kubánská vláda. Hlavní argument, tedy že na místě nehody bylo i druhé - vládní - auto, je pravděpodobně nedůvěryhodný.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!