Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Potopenou loď v Budapešti zatím nelze vytáhnout. ‚Podmínky jsou naprosto proti nám,' řekl šéf diplomacie

Svět

  13:07aktualizováno  18:40
BUDAPEŠŤ - Kvůli vysokému stavu vody na Dunaji, špatné viditelnosti a silnému proudu není zatím možné vytáhnout z řeky v centru Budapešti výletní loď, která se tam ve středu večer potopila s 35 lidmi na palubě po srážce s větším plavidlem. Na lodi plulo 33 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky.

Potápěči se snaží nalézt pohřešované. foto: ČTK

Sedmi lidem se podařilo zachránit, sedm bylo nalezeno mrtvých a 21 se stále pohřešuje.

„Podmínky jsou naprosto proti nám,“ řekl v pátek na tiskové konferenci se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-wha maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Není možné se k vraku dostat. Viditelnost je nulová a Dunaj teče rychlostí 15 kilometrů za hodinu,“ popsal šéf maďarské diplomacie.

Jihokorejci uctili památku svých blízkých, kteří zemřeli při nehodě dvou lodí v...
Záběr ze záchranné akce, při které potápěči hledají v řece pohřešované.

Vrak potopené lodi jménem Mořská panna (Hableány) je v šestimetrové hloubce. Dostat se k němu je podle sdělení úřadů nebezpečné. Jednoho z potápěčů už při práci strhl silný proud a musel být zachráněn, informovala média.

Podle agentury Reuters nasazení potápěči nevylučují, že s prozkoumáním a vyzdvižením potopené lodi bude nutné počkat i několik dní, než se proud zmírní.

V Budapešti se potopila loď s turisty. Zemřelo sedm lidí a dalších dvacet jedna se pohřešuje

Agentura APA napsala, že maďarské úřady předpokládají, že uvnitř plavidla se nacházejí těla obětí, a tak usilují o jeho co nejrychlejší vyproštění. Maďarský premiér Viktor Orbán neštěstí označil za událost, která „člověkem otřese“. Ve státním rozhlase v pátek řekl, že požádal úřady, aby ho „přísně a důkladně“ vyšetřily.

Do Budapešti v pátek začali přijíždět členové rodin mrtvých a pohřešovaných Jihokorejců.

Maďarská policie ve čtvrtek večer zadržela ukrajinského kapitána hotelové lodi Viking Sigyn, která se s Mořskou pannou srazila a neštěstí nejspíš zavinila. Kapitán je podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Ukrajinec ale odmítá, že by nehodu zavinil. Jeho právní zástupce ve vydaném prohlášení podle agentury MTI uvedl, že považovat kapitána za podezřelého je „předčasné a v této chvíli jde jen o pouhou teorii“ vzhledem k tomu, že k dispozici ještě není stanovisko expertů.

Mořská panna byla ve středu večer téměř u konce vyhlídkové plavby po Dunaji, když do ní nedaleko maďarského parlamentu narazila mnohem větší Viking Sigyn. „Viděla jsem, jak se k nám blíží hotelová loď, ale nikdy bych si nepředstavila, že narazí do naší lodi,“ řekla jihokorejské agentuře Jonhap jedna z přeživších. Po srážce spolu s dalšími lidmi, kteří stáli na palubě, spadla do studené vody v řece. Podařilo se jí chytit se záchranného člunu, který plul kolem, a hodit lano jinému člověku. „Myslím, že všichni, kdo zůstali v kajutě, se pravděpodobně z lodi nemohli rychle dostat,“ uvedla další přeživší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!