Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lachtani pronikli na lososí farmu, nezastavil je ani elektrický plot. Hodují a nechtějí pryč

ilustrační snímek foto: ČTK

Několika desítkám lachtanů se podařilo proniknout přes bezpečnostní zábrany do lososí farmy u západní Kanady. Mnoho dnů tam hodují a ignorují veškeré pokusy o vypuzení, informovala kanadská televize CTV. Sádky firmy Cermaq u Tofina na ostrově Vancouver pojmou až půl milionu lososů. Lachtanům se podle zástupců společnosti podařilo na konci března vyhnout se sítím i elektrickým plotům.
  12:03

Ochránci přírody, kteří nesouhlasí s chovem ryb na farmách, se o zlodějských lachtanech dozvěděli až o tomto víkendu a domnívají se, že čím déle ploutvonožci v sádkách zůstanou, tím větší nebezpečí jim hrozí.

„Viděli jsme, jak jeden překonal plot skokem přímo do sítě natažené nad sádkami proti ptákům. Chvíli zápasil, než se vyprostil. Je tam mnoho lan a hadic, bojíme se, že se do nich zamotají,“ sdělila Bonny Glambecková z místní skupiny ochránců Clayoquot Action.

Selhalo vše, co mělo lachtany zastrašit a donutit k ústupu

Před zhruba deseti lety se utopilo přes 100 lachtanů, kteří se zapletli do sítí rybích farem. V případě skupiny v Tofinu zatím selhalo vše, co mělo lachtany zastrašit a přimět k ústupu. Podle Cermaqu únikové cesty existují, avšak vetřelci je zatím nepoužili.

Cermaq má chovná zařízení i v Norsku a Chile. Při podobném lachtaním přepadu jí v roce 2016 vydalo kanadské ministerstvo pro rybolov a oceány povolení zvířata zastřelit. Teď ministerstvo důrazně žádá, aby ani jeden lachtan nebyl zabit.

Lachtani jsou ve vodách kolem ostrova Vancouver vidět často, ve skupinách loví sledě, lososy, ropušnice i malé žraloky. Lososí farma je ovšem zlatý důl.

V té u Tofinu může být až půl milionu lososů, i když firma začala hned po nájezdu loupeživých lachtanů v březnu s výlovem. Úspěch prvních odvážlivců se „rozkřikl“, takže se k nim k zoufalství firmy Cermaq postupně přidávají další. Společnost doufá, že sádky vyloví do třetího dubnového týdne.

Drama pro jednoho, radost pro druhého připoutaly pozornost k rybím farmám v Britské Kolumbii. Federální vláda mnohým přikázala ukončit tento druh chovu do roku 2025. Důvodem je kritika ze strany ochránců přírody i původních obyvatel. Společnosti jako Cermaq ale bojují proti tomuto rozhodnutí a argumentují mimo jiné tím, že tisíce lidí přijdou o práci.

Glambecková se bojí, že si lachtani zvyknou na blízkost lidí a jakmile „vyčerpají“ jeden zdroj lososů, začnou se ohlížet po dalších 14 rybích farmách ve svém teritoriu. „Jsou velmi inteligentní a je skličující přihlížet tomu, jak je tento velkochov ohrožuje,“ řekla.

Autoři: ,