Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

U Salcburku zemřeli pod lavinou dva Češi. Chyběla jim nouzová výbava

Svět

  14:34aktualizováno  14:56
SALCBURK - Dva Češi v neděli přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, oznámila rakouská horská služba. Zatímco dva se podařilo zachránit, druhé dva se již oživit nepodařilo.

Utrhlá lavina v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu. foto: Bergrettung Salzburg

Chybělo jim lavinové vybavení, uvedla rakouská agentura APA. Informaci potvrdila i mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Podle horské služby zasáhla Čechy lavina, která se zřejmě utrhla vlastní silou, ve výšce asi 1700 metrů. Češi prý neměli nouzové vybavení na hory. Dvěma z nich se ale podařilo ze sněhu vyhrabat.

Ihned se pustili do vyprošťování dalšího zasypaného a pokusu o jeho oživení. Příslušníci záchranné služby dorazili na pomoc k vyproštění čtvrtého. Oba zasypaní ale očividně neměli vzduchovou kapsu a veškerá pomoc už byla marná.

Utrhlá lavina v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu.

Podle Lagronové se čeští turisté pohybovali po vyznačené trase. Přeživší přivolali pomoc. Po záchranné akci vypovídali na policii a byli propuštěni. Převoz těl musí podle Lagronové povolit státní zástupce. Mohlo by se tak stát v pondělí nebo v úterý, podotkla Lagronová. Turisté údajně byli pojištěni. požár

Třetí dnešní oběť si v oblasti Salcburku vyžádala druhá lavina. Skupina čtyř rakouských lyžařů sjížděla v oblasti Pfeifferköpf u Brambergu mimo vyznačené tratě a strhla lavinu. Masa sněhu zasypala jednoho z nich, i pro něj přišla pomoc příliš pozdě.

Následky tragédie: záběry ukazují zevnitř italský hotel zasypaný lavinou

Podle informací horské služby byli její členové odpoledne povoláni ke třetímu zásahu v oblasti mezi Grossarlem a Bad Hofgasteinem. Lavina tam prý zasypala jednoho člověka, další podrobnosti nejsou zatím známy.

Lavinoví experti označují situaci v oblasti mimo upravované lyžařské trati za „spíše kritickou“. Toto varování vydaly úřady na svých internetových stránkách už před víkendem. Lavinové nebezpečí navíc zesílil vítr, uvedl Salzburger Nachrichten.

Laviny v zahraničí, v nichž zahynuli čeští občané

Historicky nejhorší katastrofa spojená s pádem laviny, při které zahynuli čeští občané, se udála 31. května 1970 pod peruánským Huascaránem, kde lavina ledu a kamení pohřbila celou čtrnáctičlennou výpravu československých horolezců):

26. dubna 1998 - Těla dvou sedmnáctiletých českých turistů, kteří byli pohřešováni od poloviny března, objevili rakouští záchranáři. Oba byli strženi lavinou při výstupu na Grossglockner.

21. února 1999 - Dva čeští lyžaři nepřežili lavinu, která zasypala turistickou výpravu v rumunských Karpatech.

3. ledna 2003 - Dva čeští horolezci zahynuli v lavině cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách.

17. ledna 2004 - Dva čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině, která se zřítila v dolině Parichvost v Západních Tatrách.

9. dubna 2004 - Dva čeští skialpinisté přišli o život, když je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeden zemřel na místě a druhý pak podlehl zraněním v nemocnici.

5. srpna 2004 - Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu.

31. prosince 2005 - Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit.

2. května 2009 - Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.

22. března 2010 - Pod lavinou ve Velké Fatře na severu Slovenska zahynuli dva čeští turisté. Lavina zasáhla ještě třetí českou lyžařku, ta ale vyvázla sama.

2. dubna 2010 - Dva čeští turisté stržení lavinou zahynuli v italských Alpách. Sněhová masa, která zasáhla Čechy, se uvolnila ve výšce skoro 2800 metrů u vesničky Solda (německy Sulden) v oblasti Horní Adiže.

15. září 2015 - Sedm turistů včetně tří Čechů zabila lavina ve francouzských Alpách. Neštěstí se stalo v oblasti Pelvoux pod vrcholem hory Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů.

7. února 2016 - Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo.

22. ledna 2017 - Dva Češi přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, dva se podařilo zachránit.

Autoři: