Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V Itálii shořel autobus s maďarskými školáky. Nehodu nepřežilo 16 lidí

Svět

  9:20
VERONA - Páteční nehodu autobusu, který převážel maďarské školáky, nepřežilo 16 lidí. Autobus havaroval u italské Verony. Informovala o tom v sobotu italská záchranná služba, která původně hovořila o sedmi mrtvých. Autobus začal hořet na výjezdu z dálnice. Příčina nehody zatím není jasná, ale podle svědectví jiného řidiče mohl mít autobus problém s kolem.

Nehoda autobusu u Verony. foto: Reuters

Mezi pasažéry byly podle italské policie mladí Maďaři ve věku mezi 14 a 18 lety, kteří se vraceli do Budapešti ze školního zájezdu do Francie. V autobuse byli také učitelé a rodiče. Policie uvedla, že z vraku bylo vytaženo 16 silně ohořelých těl. Zraněno bylo přes 20 lidí.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že autobus odvážel studenty střední školy, kteří se vraceli z lyžařského zájezdu ve Francii. O tom, kolik lidí bylo v autobuse, prý panují nejasnosti, ale podle všeho jich byl větší počet, než o jakém vědělo vedení školy.

Podle ministra vyvázlo 12 pasažérů bez zranění a jsou nyní v hotelu ve Veroně. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu a byl uveden do umělého spánku.

Premiér Victor Orbán v prohlášení sdělil, že „je s příbuznými a přáteli, které tato tragédie šokovala“.

Velitel maďarské silniční policie sdělil, že zranění některých jsou vážná. Příčina nehody se podle něj vyšetřuje. „Nevíme o tom, že by účastníkem nehody bylo jiné vozidlo,“ řekl policista.

Autobus na dálničním výjezdu do Benátek zavadil o svodidlo u mostu a začal hořet. Szijjártó řekl, že řidič ztratil nad vozidlem kontrolu. Vyšetřovatelé podle něj na místě nenašli stopy po brzdění.

Slovinský řidič nákladního auta, které jelo za autobusem, italské televizi RAI řekl, že si všiml, že autobus má problém s jedním kolem, a snažil se na to kolegu upozornit. Řidič autobusu ale podle něj nereagoval dostatečně rychle. Slovinec zůstal na místě, dokud nepřijela pomoc.

Výběr nejtragičtějších nehod autobusů v Evropě za posledních pět let
(podle počtu obětí)

V Evropě drží toto smutné prvenství nehoda autobusu, který se v březnu 2001 zřítil společně s třemi automobily do řeky Douro v severním Portugalsku z padesátimetrové výšky, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Tehdy zahynulo 69 osob.

 • 43 - 23. října 2015 - Nejméně 43 lidí zahynulo v jihozápadní Francii při čelní srážce autobusu s nákladním autem.
 • 39 - 28. července 2013 - Autobus havaroval na jihoitalské dálnici mezi Neapolí a Bari; ve vysoké rychlosti prorazil svodidla a zřítil se ze strmého svahu. Zemřelo nejméně 39 Italů, dalších devět lidí utrpělo vážná zranění.
 • 28 - 13. března 2012 - Belgický autobus s dětmi narazil v tunelu dálnice A9 u švýcarského města Sierre (Siders) do boční zdi. Nehoda si vyžádala 28 obětí (z toho 22 dětí) a 24 zraněných.
 • 21 - 23. ledna 2014 - Nehoda autobusu na lince z Istanbulu do Kayseri u města Pinarbasi nedaleko cílové stanice si vyžádala 21 obětí a dalších 26 osob bylo zraněno. Autobus dostal zasněžené vozovce smyk a sjel ze silnice.
 • 18 - 23. června 2013 - Autobus s rumunskou registrační značkou spadl u města Kolašin v Černé hoře do rokle, zemřelo 18 lidí, 28 utrpělo zranění.
 • 18 - 13. července 2013 - Nejméně 18 lidí zemřelo a na 60 dalších osob bylo zraněno při srážce nákladního auta s linkovým autobusem u ruské vesnice Oznobišino asi 40 kilometrů jižně od Moskvy.
 • Nejméně 16 - 20. ledna 2017 - Nehoda autobusu, který převážel maďarské školáky, nepřežilo 16 lidí. Autobus havaroval u italské Verony na dálničním výjezdu do Benátek, když zavadil o postranní sloup mostu a začal hořet.
 • 13 - 20. března 2016 - Při nehodě autobusu se zahraničními studenty poblíž Tarragony na severovýchodě Španělska zemřelo 13 lidí, dalších 43 cestujících utrpělo zranění. Autobus vezl vesměs univerzitní studenty z výměnného programu Erasmus. Ve voze byl i jeden český univerzitní student, který byl lehce zraněn, ošetřili ho v nemocnici.
 • 13 - 21. května 2012 - U přímořského městečka Himarë v jižní Albánii přišlo o život 13 lidí poté, co se autobus vezoucí univerzitní studenty zřítil ze srázu. Dalších 20 osob utrpělo zranění.
 • 11 - 9. srpna 2012 - Linkový autobus sjel ze silnici u moldavského města Ungheni; 11 lidí zemřelo a 25 osob bylo hospitalizováno.
 • 11 - 19. července 2014 - Po srážce polského dvoupatrového autobusu s polským minibusem mezi dvěma sjezdy na Drážďany dálnice A4 zemřelo 11 lidí a dalších 67 osob bylo zraněno, z toho 38 těžce.
Nehoda autobusu u Verony
Nehoda autobusu u Verony.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...