Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Seberou Češi Holanďanům eidam?

Svět

  21:08
BRUSEL - Česko, jež se už v Bruselu etablovalo jako nejagilnější bojovník za národní potraviny z nových států, vyrazilo do další bitvy. Tentokrát jde o eidam. Nizozemsko coby kolébka tohoto sýru požádalo o ochrannou známku a Češi po boku Slováků, Němců či Rakušanů proti tomu podali protest.

Eidam. Český či Holandský? foto: Reprofoto

Tvrdí, že eidam je natolik univerzální a rozšířený sýr, že Nizozemci nemají na jeho „návrat“ nárok.

„Hájíme možnost další výroby eidamu u nás. Surovina i technologie výroby jsou prakticky stejné v Nizozemsku jako tady,“ zdůvodnil v LN tah šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Komora, Českomoravský mlékárenský svaz a největší domácí výrobce eidamu firma Madeta jsou podepsané pod českými námitkami proti holandské registraci.
 
Lidovecký europoslanec a známý bojovník za národní speciality Jan Březina jejich aktivitě tleská. „Námitky českých mlékařů jsou na místě; ve srovnání se sýry typu eidam vyráběnými v jiných zemích Evropské unie není totiž ten holandský ničím mimořádný,“ míní Březina.

Zástupce Nizozemského mlékárenského svazu (NZO), iniciátora registrace, je jiného názoru. „Žádáme ochranu zeměpisného označení pro Holandský eidam, produkt, který je úzce spjatý s Holandskem,“ řekl LN Aad Vernooij z NZO.


Další podrobnosti
o boji o 'český eidam'
si přečtěte v pátečním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!