Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přístavy dál odmítají loď neziskové organizace s migranty. Německo žádá o pomoc Evropskou komisi

Svět

  17:03
Řím - Německo požádalo Evropskou komisi, aby jako prostředník pomohla při hledání přístavu pro loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která ve středu na moři u Libye zachránila 64 migrantů a zatím neúspěšně žádá středomořské státy o právo zakotvit. Informovala o tom agentura DPA. Vstup do svých teritoriálních vod plavidlu zapověděly Itálie a Malta, loď se nyní pohybuje v mezinárodních vodách poblíž italského ostrova Lampedusa.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek do Berlína vzkázal, že s řešením problému se zachráněnými migranty musí přijít Německo. Podle něj to vyplývá z logiky věci, protože jde o německou loď plující pod německou vlajkou, která bezpochyby věděla, že Itálie do svých přístavů plavidla neziskových organizací se zachráněnými uprchlíky nevpouští.

Odmítla ji Malta i Itálie. Loď neziskové organizace s 64 migranty marně hledá přístav

Německý ministr vnitra Horst Seehofer v pátek uvedl, že Německo je připraveno se o část migrantů z lodi postarat, podle něj však země nemá být odpovědná za všech 64 zachráněných. Podíl na řešení mají mít i ostatní státy EU, řekl ministr.

Mluvčí organizace Sea-Eye Carlotta Weiblová uvedla, že posádka lodi stále čeká na povolení vplout do italských vod. Varovala zároveň, že kvůli zhoršujícímu se počasí jsou podmínky na palubě lodi velice obtížné. S blížící se bouří mohou vlny na moři dosáhnout až šesti metrů.

Do Španělska dorazila loď s 300 běženci. Téměř polovina z nich je nezletilá

Italské úřady prozatím souhlasily pouze s tím, že z lodi evakuují dvě děti ve špatném zdravotním stavu a jejich matky, informovala agentura ANSA. Tento krok ale organizace, jíž loď patří, kritizovala - podle ní není možné násilně rozdělovat rodiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!