Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loď Alex navzdory zákazu zakotvila v přístavu na italské Lampeduse. Na palubě má přes 40 migrantů

Svět

  12:29aktualizováno  19:35
Řím/Berlín - Loď Alex, na jejíž palubě se nachází více než čtyři desítky migrantů, navzdory zákazu vstupu do italských vod zakotvila v sobotu odpoledne v přístavu na italském ostrově Lampedusa, když předtím vyhlásila stav nouze. Je to již druhé plavidlo nevládních organizací, které se za poslední týden dostává do sporu s italskými úřady, upozornila agentura AP.

Loď Alex s 46 migranty zachráněnými u pobřeží Libye přistála v přístavu Lampedusa. foto: AP Photo

Do mezinárodních vod u ostrova v sobotu také podle agentury ANSA doplula loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye s 65 migranty na palubě.

Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zakotvilo na stejném místě jako před týdnem loď patřící německé neziskové organizaci Sea-Watch se 40 migranty, která neuposlechla rozkazy úředníků přístavu a zakotvila zde. Maltské úřady nabídly plavidlu, že převezmou migranty, avšak posádka odmítla plout na Maltu s tím, že cesta by byla dlouhá a pro lidi na palubě nebezpečná.

Televizní záběry ukázaly migranty sedící v řadách na přídi lodi, na sobě mají...
Plavidlo italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans.

Televizní záběry ukázaly migranty sedící v řadách na přídi lodi, na sobě mají oranžové záchranné vesty. Po zakotvení lodě všichni tleskali. Zatím však zůstávali na lodi.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini se snaží zabránit vstupu všech soukromých záchranných lodí do italských přístavů. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ho v sobotu vyzval, aby změnil své rozhodnutí, které uzavřelo všechny přístavy v zemi pro lodě humanitárních skupin. V dopise, na který upozornila agentura DPA, napsal, že nelze nechat lodě týdny ve Středozemním moři hledat přístav. „Naléhavě vás žádám, abyste přehodnotil své stanovisko, že nechcete otevřít italské přístavy,“ napsal. Již dříve uvedl, že Německo je připraveno převzít část migrantů z lodí, pokud tak učiní i další evropské země.

„S 65 zachráněnými osobami míříme k Lampeduse. Nenecháme se zastrašit (italským) ministrem vnitra (Matteem Salvinim) a plujeme do nejbližšího bezpečného přístavu,“ napsala na twiteru organizace Sea-Eye. Platí mořské právo, i když tomu tento představitel (italské) vlády odmítá věřit,“ dodala. Organizace na sociální síti připomněla, že se k převzetí migrantů nabídlo 70 německých měst.

06.července 2019 v 10:36, příspěvek archivován: 06.července 2019 v 12:26

We are waiting in int. waters off the island of Lampedusa. The Guardia di Finanza came by in person to deliver Salvini’s decree: The port is closed. In Germany, however, more than 70 cities are willing to welcome the rescued persons. We urgently need a safe port. #AlanKurdi https://t.co/VlSBYSCW6x

Plavidlo Alan Kurdi nyní kotví v mezinárodních vodách u Lampedusy. Vojenská policie na něj doručila nový bezpečnostní zákon, který prosadil Salvini a podle nějž lodě ohrožující národní bezpečnost Itálie nesmějí do italských teritoriálních vod vplout. Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch, která na Lampedusu přepravila 40 migrantů, nevztahuje na humanitární lodě.

Incident kolem lodí organizace Mediterranea Saving Humans a Sea-Eye je už 21. případem střetu mezi Itálií a humanitárními skupinami, jež ve Středozemním moři zachraňují migranty, kteří se snaží dostat do Evropy s vidinou lepšího života.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat