Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na moři u Libye zachránily lodě přes 250 migrantů. Většina se vrátila do Afriky

Svět

  17:54aktualizováno  21:55
Řím/Tripolis - Na moři u Libye zachránily lodě libyjské pobřežní stráže a italského námořnictva přes 250 migrantů. Přes 200 zachráněných se vrátilo k pobřeží severní Afriky, dalších 65 ale čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu na palubě italských plavidel.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Právě kvůli nim se rozhořel spor mezi italským ministrem vnitra, který migrantům nechce povolit vylodění v italských přístavech, a ministryní obrany, která má záchranné akce námořnictva v gesci. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA a italská média.

Celkem 214 migrantů, kterým přispěchala na pomoc plavidla libyjské pobřežní stráže, se ve čtvrtek vrátilo zpět do Libye. Informovala o tom na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta zároveň upozornila na to, že situace v Libyi je nyní tak vážná, že migranti v zemi sotva naleznou bezpečné útočiště. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je nyní v detenčních centrech v Libyi kvůli pokračujícím bojům mezi silami mezinárodně uznávané vlády a armádou generála Chalífy Haftara v bezprostředním ohrožení 3300 migrantů.

Na benátském bienále vystaví vrak lodi, na které se utopilo 800 afrických migrantů

Kde skončí více než šedesátka migrantů, které ve čtvrtek v libyjských pobřežních vodách zachránily italské lodě, zatím není jasné. Na palubě plavidla italské pobřežní stráže je 36 migrantů, dalších 29 lidí včetně ročního dítěte a třech žen pak veze loď Mare Jonio, kterou provozuje sdružení několika italských nevládních organizací.

Podle dosud platných pravidel by plavidlo pobřežní stráže mělo zakotvit v některém z italských přístavů, protože pluje pod vlajkou země EU a unie nepovažuje Libyi za bezpečnou zemi, kam by bylo možné migranty vrátit. Proti se ale postavil ministr vnitra Matteo Salvini, podle nějž mají přístavy zůstat pro migranty zavřené.

Itálie dosud nepovolovala vylodění migrantům zachráněným loděmi neziskových organizací, italské lodě však zachráněné do Itálie vozit směly.

„Proč tyto migranty vzala na palubu loď italského námořnictva, když libyjská pobřežní stráž jen ve středu zachránila přes 200 lidí a vrátila je do Libye?“ uvedl Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Podle něj se musí věc řešit zejména na úrovni italské vlády, protože koaliční partner Ligy, Hnutí pěti hvězd, má na migrační politiku rozdílné názory. Právě ministryně obrany Elisabetta Trentaová, která Hnutí pěti hvězd v kabinetu zastupuje, je zodpovědná za záchranné akce armádních lodí ve Středozemním moři.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč