Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U Libye se potopila loď s migranty. Zachránit se zatím podařilo 38 pasažérů

Svět

  16:15aktualizováno  20:21
U libyjského pobřeží se potopila loď s téměř stovkou migrantů, dva lidé zemřeli, 73 pasažérů se libyjské pobřežní stráži podařilo zachránit. Záchranáři ve vodách Středozemního moře dál pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných. Informovaly o tom dnes libyjské úřady a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

U Libye se potopila loď s migranty, přežilo 38 lidí. foto: Twitter/IOM Libya

Mluvčí libyjské pobřežní stráže Ajúb Kasím uvedl, že migranti měli namířeno k evropským břehům na nafukovacím člunu, který nabíral vodu. Když k němu dorazila pomoc, byl člun bez motoru. Zachránit se podařilo 73 lidí, včetně 25 žen a osmi dětí. Všichni byli převezeni do uprchlického tábora na předměstí Tripolisu. Podle agentury AFP jsou mezi zachráněnými občané Keni, Pobřeží slonoviny, Nigérie a Súdánu.

Podle IOM bylo ve člunu, který se dostal do potíží poblíž města Karabúlí asi 60 kilometrů východně od Tripolisu, nejméně 95 pasažérů. Pobřežní stráž proto pátrá po asi dvou desítkách pohřešovaných. Dosud objevila dvě mrtvá těla - utonula žena a dítě.

Pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. Při nebezpečné cestě na moři již utonuly tisíce migrantů, zatímco mnoho dalších v Libyi zadrželi a zotročili pašeráci lidí a ozbrojené skupiny. Libyjské úřady ale s pomocí EU zesílily snahy lodě s migranty mířícími do Evropy zastavit.

02.června 2019 v 14:09, příspěvek archivován: 02.června 2019 v 16:15

Breaking: Migrant boat capsized off the coast of Garaboli. So far, 38 survivors, among them 9 children, have been rescued and returned to shore. Search continues for more survivors.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

IOM uvedla, že letos do konce května přes moře do Evropy připlulo 21 301 migrantů. Nejvíce - 10 200 - jich dorazilo do Řecka, dalších 7876 do Španělska. Naopak do Itálie, která byla díky své výhodné geografické poloze v předchozích letech nejčastějším cílem migrantů vyplouvajících z Libye, letos kvůli protiimigrační politice italské vlády zamířilo jen 1561 lidí. Během plavby do Evropy od ledna zemřelo už 519 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!