Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Migranti u břehů Libye unesli loď, která je zachránila. Na Maltě byli předáni policii

Svět

  8:26aktualizováno  17:56
PRAHA - Loď, kterou ve středu unesla skupina asi 100 uprchlíků, aby posádce zabránila vrátit se s nimi do Libye, doplula pod dohledem maltské armády do přístavu v metropoli Vallettě. Podle maltských médií předtím na plavidlo dorazila speciální jednotka s úkolem vrátit kontrolu nad lodí jejímu kapitánovi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Podle deníku Times of Malta plavidlo dorazilo do přístavu kolem půl deváté ráno, policie vzápětí zadržela pět osob, které hodlá z únosu lodi obvinit.

Jak uvedl server MaltaToday, na lodi bylo 108 migrantů, mezi nimi 19 žen a 12 dětí. Turecký ropný tanker El Hiblu 1 zakotvil v přístavu v maltské metropoli a na jeho palubě bylo vidět několik příslušníků armády se zbraněmi v rukou, popsala agentura AP.

28.března 2019 v 04:00, příspěvek archivován: 28.března 2019 v 08:27

דרמה בים התיכון: מהגרים חטפו אונייה לאירופה צוות האונייה Elhiblu 1 הציל 108 מהגרים בלב ים, אבל כשהתכוון להחזיר אותם ללוב – הם תקפו אותו, וכעת משיטים את הספינה למלטה. שר הפנים האיטלקי סלביני: "פיראטים, את איטליה תראו רק בטלסקופ" https://t.co/k6JFm73YEv

Jednotka k unesené obchodní lodi dorazila na čtyřech člunech a měla k dispozici také vrtulník. Armádní mluvčí řekl, že se podařilo navázat kontakt s kapitánem, který opakoval, že pohyb plavidla nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrožují uprchlíci a nutí ho zamířit k Maltě. Podle listu Times of Malta posádka vypověděla, že migranti neměli žádné zbraně, ale vyhrožovali jí fyzickým násilím. Během únosu nebyl nikdo zraněn.

„Speciální jednotka byla vyslána na palubu, aby kontrolu lodě předala kapitánovi... tanker, posádka a všichni uprchlíci jsou nyní eskortováni do přístaviště a budou předáni policii,“ uvedl během operace armádní mluvčí.

Posádka lodi z moře původně zachránila 108 ztroskotaných uprchlíků a zamířila s nimi zpět do Libye. Běženci se ale zmocnili kontroly a obrátili loď směrem k Maltě nebo italskému ostrovu Lampedusa. Italský vicepremiér Matteo Salvini, který uzavřel italské přístavy lodím s uprchlíky, o nové skupině prohlásil, že jsou to piráti a pachatelé organizovaného zločinu.

28.března 2019 v 02:01, příspěvek archivován: 28.března 2019 v 08:26

#migranti update/4 via Radio Radicale 01:27 ELHIBLU 1 STANDBY. In roadstead 25 nautical miles SSW Malta, from ⏱️23:56 UTC / 00:56 local time. Sourcegov. 108 POBs: 77 men, 31 women.Traduci il Tweet https://t.co/mykZJAvemV

Uprchlíci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. Humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives soudí, že „žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda“. Vrátit běžence by podle ní byl „nejenom zločin, ale i nehumánní čin“. „Tato loď by měla být okamžitě poslána do bezpečného přístavu v nějaké evropské zemi, kde budou lidská práva těch lidí zajištěna. Nemůže se s nimi jednat jako s piráty nebo zločinci, ale jako s lidmi hledajícími azyl a prchajícími před peklem libyjských táborů,“ sdělila tato organizace.

Ke shovívavosti při posuzování únosu lodi vyzvala i německé organozace Sea-Watch. „Musíme s těmi 108 uprchlíky zacházet lidsky a pochopit, že jednali z nouze, protože jim v případě návratu hrozila smrt,“ uvedl šéf této organizace Johannes Bayer.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...