Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko dostalo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, ta ale není dosud schválená Evropskou unií

Svět

  18:16aktualizováno  18:19
Budapešť - Maďarsko v posledních dnech obdrželo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, oznámil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ohledně použití vakcíny, dosud neschválené Evropskou unií, se ministr nevyjádřil jednoznačně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Ruské vakcíny, dopravené kamionem ze Slovenska, budou pod policejním dohledem přepraveny do střediska národního zdraví v Budapešti, kde „maďarští experti budou mít další možnost rozhodnout, jak vakcíny budou použity“, napsal podle agentury MTI Szijjártó na sociální síti.

VIDEO: Do Česka přijely první dávky vakcíny. Vůz do motolské nemocnice doprovázela vojenská policie

Ministr připomněl, že v Rusku vyzkoušelo vakcínu 40 000 lidí v rámci klinických testů, z nichž vyplynulo, že účinnost vakcíny dosahuje 91,4 procenta.

„Maďarsko sleduje každý slibný vývoj vakcín ve světě. Uděláme vše, co můžeme, abychom dovezli vakcínu s prokázanou účinností bez ohledu na to, zda ji vyvinuli na Západě či na Východě,“ dodal Szijjártó.

Vakcínu Sputnik V, pojmenovanou po slavné ruské družici, vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Preparát schválily ruské úřady již v srpnu a toto světové prvenství osobně oznámil prezident Vladimir Putin. Pochyby u západním expertů ale vzbudila okolnost, že v té době ještě nebyly dokončeny všechny testy.

Odměnu nechci, říká maďarská ‚matka‘ covidové vakcíny. Svět se podle ní díky očkování vrátí do normálu v létě

Podle pravidel Evropské unie musí být ruská vakcína Sputnik V schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), než bude uvedena na trh v kterémkoli státě „sedmadvacítky“, upozornila agentura Reuters. Připomněla, že plány Maďarska ohledně použití ruské vakcíny a případně i na její výrobu, což by byl bezprecedentní krok v EU, přispěly k neshodám Budapešti s Bruselem.

Maďarsko začalo v sobotu podobně jako další evropské státy očkovat zdravotníky proti koronaviru vakcínou společností Pfizer-BioNTech, která má v EU registraci.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...

Mohlo by vás zajímat