Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďarsko dostalo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, ta ale není dosud schválená Evropskou unií

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko v posledních dnech obdrželo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, oznámil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ohledně použití vakcíny, dosud neschválené Evropskou unií, se ministr nevyjádřil jednoznačně.
  18:16aktualizováno  18:19

Ruské vakcíny, dopravené kamionem ze Slovenska, budou pod policejním dohledem přepraveny do střediska národního zdraví v Budapešti, kde „maďarští experti budou mít další možnost rozhodnout, jak vakcíny budou použity“, napsal podle agentury MTI Szijjártó na sociální síti.

VIDEO: Do Česka přijely první dávky vakcíny. Vůz do motolské nemocnice doprovázela vojenská policie

Ministr připomněl, že v Rusku vyzkoušelo vakcínu 40 000 lidí v rámci klinických testů, z nichž vyplynulo, že účinnost vakcíny dosahuje 91,4 procenta.

„Maďarsko sleduje každý slibný vývoj vakcín ve světě. Uděláme vše, co můžeme, abychom dovezli vakcínu s prokázanou účinností bez ohledu na to, zda ji vyvinuli na Západě či na Východě,“ dodal Szijjártó.

Vakcínu Sputnik V, pojmenovanou po slavné ruské družici, vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Preparát schválily ruské úřady již v srpnu a toto světové prvenství osobně oznámil prezident Vladimir Putin. Pochyby u západním expertů ale vzbudila okolnost, že v té době ještě nebyly dokončeny všechny testy.

Odměnu nechci, říká maďarská ‚matka‘ covidové vakcíny. Svět se podle ní díky očkování vrátí do normálu v létě

Podle pravidel Evropské unie musí být ruská vakcína Sputnik V schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), než bude uvedena na trh v kterémkoli státě „sedmadvacítky“, upozornila agentura Reuters. Připomněla, že plány Maďarska ohledně použití ruské vakcíny a případně i na její výrobu, což by byl bezprecedentní krok v EU, přispěly k neshodám Budapešti s Bruselem.

Maďarsko začalo v sobotu podobně jako další evropské státy očkovat zdravotníky proti koronaviru vakcínou společností Pfizer-BioNTech, která má v EU registraci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!