Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

ilustrační snímek foto: AP

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v neděli podle agentury AP policie. Dalších pět lidí pohřešuje.
  14:48aktualizováno  20:42

Maďarská policie dostala v sobotu pozdě večer hlášení, že na břehu Dunaje u města Veröce, asi 50 kilometrů severně Budapešti, byl nalezen muž se zakrvácenou hlavou. Policie následně zjistila, že muž byl účastníkem lodní nehody.

Později našla těla muže a ženy, přičemž nadále pátrá po pěti dalších osobách, které byly na člunu. Podle agentury AP jde v případě nezvěstných o tři muže a dvě ženy. Policie odpoledne nalezla a na břeh vytáhla i poškozený motorový člun.

Z vyšetřování vyplynulo, že v době nehody plula oblastí hotelová loď, kterou později policie zastavila u maďarského města Komárom, jež leží více než 80 kilometrů proti proudu řeky naproti slovenskému Komárnu. Loď s názvem Heidelberg, která je podle agentury Reuters registrovaná ve Švýcarsku, měla poškozený trup.

Maďarský zpravodajský web Telex uvedl, že kapitánem hotelové lodi je slovenský občan maďarské národnosti s více než 35 lety zkušeností z plavby. Podle webu si muž vůbec nevšiml, že by se jeho loď srazila s nějakým dalším plavidlem. Loď Heidelberg pojme až 110 cestujících a policie hodlala všechny přítomné vyslechnout. Podle agentury Reuters se jedná převážně o Číňany. Jeden z nich řekl, že si v době předpokládané srážky s motorovým člunem ničeho nevšiml.

Policie podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z ohrožení lodní dopravy a zabití několika osob.

Maďarsko si koncem května připomene páté výročí potopení výletní lodi Hableány (Mořská panna) s jihokorejskými turisty na palubě. V Budapešti tehdy zemřelo 25 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky, jedna turistka z Jižní Koreje se oficiálně stále pohřešuje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...