Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko odmítlo belgické ultimátum, kvóty na migranty odmítá

Svět

  15:32
BRATISLAVA - Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó při úterní návštěvě Bratislavy odmítl „ultimátum“ belgického premiéra Charlese Michela ohledně migrační politiky. Podle slovenských médií si Szijjártó v odmítání kvót na přerozdělení migrantů notoval se slovenským státním tajemníkem Ivanem Korčokem a maďarský host označil Bratislavu za jednoho z nejbližším spojenců Budapešti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Michel listu Le Soir řekl, že státy visegrádské čtyřky (V4, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které „odmítají jednat solidárně“ se zbývajícími členy Evropské unie, dostaly ultimátum: buď se v záležitostech migrační a azylové politiky dospěje ke shodě do červnového summitu EU, nebo se tam spor rozhodne prostou většinou.

Babiš po schůzce s Junckerem: Kvóty jsou problém, brexit by neměl vést k vyšší příspěvkům

Maďarsko nikdy nebude zemí přistěhovalců, uvedl Szijjártó a Michelovo ultimátum odmítl jako nátlak, kterému se Maďarsko nikdy nepodřídí.

Szijjártó a Korčok se podle serveru Sme.sk shodli, že kvóty na přijímání migrantů jsou pro oba státy nadále nepřijatelné. „Maďarsko nikdy nepřijalo, ani nepřijme žádného migranta, který přijde nelegálně,“ prohlásil maďarský ministr a dodal, že země V4 nechtějí být vystaveny teroristické hrozbě, která podle něj přichází s uprchlíky. 

Podle slovenského diplomata je záhodno hledat řešení, které by EU znovu nerozdělilo. „Nechceme zopakovat situaci, aby V4 byla přehlasovaná,“ řekl Korčok s tím, že si neumí představit, že by Slovensko pro kvóty hlasovalo.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat