6. února 2018 15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko odmítlo belgické ultimátum, kvóty na migranty odmítá

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

BRATISLAVA Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó při úterní návštěvě Bratislavy odmítl „ultimátum“ belgického premiéra Charlese Michela ohledně migrační politiky. Podle slovenských médií si Szijjártó v odmítání kvót na přerozdělení migrantů notoval se slovenským státním tajemníkem Ivanem Korčokem a maďarský host označil Bratislavu za jednoho z nejbližším spojenců Budapešti.

Michel listu Le Soir řekl, že státy visegrádské čtyřky (V4, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které „odmítají jednat solidárně“ se zbývajícími členy Evropské unie, dostaly ultimátum: buď se v záležitostech migrační a azylové politiky dospěje ke shodě do červnového summitu EU, nebo se tam spor rozhodne prostou většinou.

Maďarsko nikdy nebude zemí přistěhovalců, uvedl Szijjártó a Michelovo ultimátum odmítl jako nátlak, kterému se Maďarsko nikdy nepodřídí.

Szijjártó a Korčok se podle serveru Sme.sk shodli, že kvóty na přijímání migrantů jsou pro oba státy nadále nepřijatelné. „Maďarsko nikdy nepřijalo, ani nepřijme žádného migranta, který přijde nelegálně,“ prohlásil maďarský ministr a dodal, že země V4 nechtějí být vystaveny teroristické hrozbě, která podle něj přichází s uprchlíky. 

Podle slovenského diplomata je záhodno hledat řešení, které by EU znovu nerozdělilo. „Nechceme zopakovat situaci, aby V4 byla přehlasovaná,“ řekl Korčok s tím, že si neumí představit, že by Slovensko pro kvóty hlasovalo.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)