Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko v prosinci začne dovážet ruskou vakcínu na covid, bude ji testovat

Covid 19

  14:24
Budapešť/Moskva - Maďarsko začne v prosinci dovážet malé množství ruské vakcíny proti covidu-19, která se v zemi bude testovat. Podle agentury Reuters to na Facebooku oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Jedna z maďarských firem by pak později mohla přejít z výroby očkovacího preparátu proti chřipce na produkci ruské vakcíny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP Photo

Koronavirus je na vzestupu. Švýcarsko, Rakousko a Maďarsko hlásí rekordní počty nakažených

Viktor Orbán, maďarský premiér, dle agentury Reuters již před týdnem uvedl, že Maďarsko zatím vede jednání o přístupu ke covidové vakcíně s Čínou a Ruskem. Do začátku příštího roku by dle Orbána mohla mít země přístup ke dvěma či třem různým vakcínám. Od dubna pak očekává, že bude možno „vyhlásit celkové vítězství nad pandemií“.

Péter Szijjártó.

„Rusko začne dodávat malé množství vakcíny v prosinci, aby se zde prozkoumala, zakončilo se její klinické testování a završil proces schválení,“ uvedl Szijjártó. „Ve velkém by se pak vakcína mohla dodávat od druhého či třetího týdne v lednu,“ sdělil ministr. Podrobnosti by měly být za dva týdny dojednány s ruským ministrem zdravotnictví Michailem Muraškem. Zatím není jasné, zda se Maďarsko chystá vakcínu používat.

Přestože velkovýroba vakcíny v Rusku v poslední době naráží na problémy, různé země světa se na preparát s názvem Sputnik V řadí do fronty. Rusko se na dodání vakcíny dohodlo s Brazílií, Argentina očekává mezi prosincem a lednem 10 milionů jejích dávek, upřesňuje Reuters. Očkovací látka sice zatím neprošla závěrečnou fází klinického testování, ruská vláda ji ale již používá k vakcinaci takzvaných rizikových skupin, mezi něž patří lékaři či učitelé.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat