Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Terasa baru, jejíž pád na Mallorce zabil čtyři lidi, neměla provozní licenci

Ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca po zřícení terasy restaurace zemřeli čtyři lidé, dalších šestnáct se zranilo. (24. května 2024) foto: ČTK

Terasa baru v turistickém letovisku na ostrově Mallorca, při jejímž pádu minulý týden zahynuli čtyři lidé, neměla licenci potřebnou k provozu. Podle starosty metropole Palma de Mallorca k neštěstí přispěl i fakt, že obsluha umožnila soustředit příliš mnoho hostů na jednom místě.
  22:33

Při pádu terasy restaurace Medusa Beach Club, která se nachází na pobřežní promenádě letoviska Playa de Palma nedaleko hlavního města ostrova, zemřely minulý čtvrtek dvě německé turistky, španělská zaměstnankyně podniku a zahynul také muž ze Senegalu. Dalších 16 lidí bylo zraněno, jeden z nich stále zůstává v nemocnici.

Starosta Jaime Martínez v úterý řekl médiím, že terasa prošla v roce 2013 rekonstrukcí, ale poté nezískala potřebnou licenci. V roce 2020 za to majitel dostal pokutu 4500 eur (110 tisíc korun). Zatímco bar v podzemních prostorách a restaurace v přízemí fungovaly zcela legálně, provoz terasy v souladu se zákonem nebyl, řekl Martínez.

Podle předběžných zjištění vyšetřovatelů mohlo k pádu přispět to, že obsluha koncentrovala velký stůl se 12 nizozemskými turisty ve střední části terasy, zatímco krajní partie byly prakticky volné. Celkem bylo na terase ve chvíli neštěstí 21 lidí.

Mallorca je největším z Baleárských ostrovů, které se nacházejí ve Středozemním moři. Patří mezi oblíbené turistické destinace, jen loni ji podle britské stanice BBC navštívilo více než 17 milionů lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!