Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manžel členky Pussy Riot: Dcera ji chce dostat ven buldozerem

Svět

  12:09aktualizováno  14:28
MOSKVA/PRAHA - Pjotr Verzilov poznal Naděždu Tolokonnikovovou na Moskevské státní univerzitě, kde oba studovali. Vzali se a mají čtyřletou dceru Geru. Naděžda je teď ale nevídá, už pět měsíců je vazbě. Za to, že se skupinou Pussy Riot zpívala v chrámu Krista Spasitele "punkovou modlitbu" nazvanou Bohorodičko, vyžeň Putina. Pozítří soud vynese rozsudek, třem členkám hrozí až sedm let vězení.

Naděžda Tolokonnikovová. foto: Reuters

Až do minulého týdne vídal Verzilov manželku jen v soudní síni. V pondělí mu poprvé povolili návštěvu ve vazbě. "Dělilo nás sklo a mluvili jsme přes telefon, ale stejně to byla nádherná hodina a půl," vypráví Verzilov německému týdeníku Spiegel.

Na otázku, jak se Naděždě daří, odpovídá, že všechny tři zadržené ženy vnímají celosvětovou podporu a neztrácejí odvahu. "I před soudem pronášejí politické projevy," uvádí. Právě ty ale popudily soudkyni, která kvůli závěrečným řečem členek Pussy Riot v soudní síni verdikt odsunula. Padne tento pátek.

ČTĚTE TAKÉ:

Tolokonnikovovou zadrželi společně s Jekatěrinou Samucevičovou a Marijí Aljochinovou, ta je matkou dvouletého syna. "Naše dcera Gera říká, že maminku zavřel Putin do klece. A kreslí plány, jak ji dostat z vězení. Chce se tam probourat buldozery a odvézt Naděždu autobusem," říká Verzilov.

Pod dohledem na lavici obžalovaných. Zleva Naděžda Tolokonnikovová, Jekatěrina Samucevičová a Marija Aljochinová

Verzilov také vysvětlil, jak vznikl název Pussy Riot. "Odkazujeme se na americké hnutí z počátku devadesátých let Riot grrrl, které stavělo na konceptu ženské síly. V Rusku to zní zvláštně, i některá západní média měla problém napsat Pussy." (výraz označuje kočičku, ale také se překládá jako vulgární výraz pro ženské přirození - pozn. red.)

"Je těžké říct, jaký trest v pátek dostanou, Putinovi do hlavy nevidíme," uvádí. "Může poslat vzkaz, že Rusko není ani tak Čína, jako spíš Severní Korea. To v případě, když je pošlou do vězení. Nebo Putin ukáže, že naslouchá Madonně, Red Hot Chilli Peppers a dalším, kteří je podpořili a nechá všechny ženy jít," ukončuje Verzilov.

Manželé v Rusku "prosluli" mimo jiné tím, že předvedli soulož v muzeu. Tolokonnikovová byla tehdy v devátém měsíci těhotenství, porodila týden po "představení." Akce v muzeu nesla název Jebej pro slávu následníka Medvídka. Šlo o politický happening.  Do prezidentských voleb, do kterých tehdejší hlava státu Vladimir Putin poslala následníka Dmitrije Medveděva, zbývalo jen několik týdnů. Veřejná soulož měla podle Tolokonnikovové ukázat, jak se ruský národ nechá „jebat, a ještě se mu to líbí“.

Text modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina

Bohorodičko, Panno,
vyžeň Putina,
... Putina vyžeň,
Putina vyžeň.

Klerici v černém, zlaté nárameníky,
farníci se plazí, aby se klaněli.
Přelud svobody na nebesích,
Gay pride poslán v okovech na Sibiř.

Hlava KGB, jejich hlavní svatý,
vede demonstranty do vězení
v doprovodu eskorty.
Aby nejsvatějšího neurazily,
musí ženy rodit a milovat.

Do prdele, do prdele, do prdele.

Bohorodičko, Panno,
staň se feministkou,
staň se feministkou,
staň se feministkou,
staň se feministkou.

Církevní chvála prohnilým lídrům,
kříž nesoucí procesí z černých limuzín.
Do školy za tebou přichází kazatel,
utíkej na hodinu a dones mu peníze!

Patriarcha Gunďaj věří v Putina,
lepší by bylo, kdyby ten čubčí syn
věřil v Boha.
Opasek Panny Marie masové
protesty nenahradí,
na demonstracích je Bohorodička s námi.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!